26 Haziran 2021 Cumartesi 11:05
Yatak Garantili Peşkeş

Biri Bursa'da bulunan 5 şehir hastanesini artık Danimarkalılar işletecek

Rönesans Holding, yönetmeliğinden, ihalesine, sözleşmesinden verilen yatak garantilerine kadar gizemli bir şekilde hayata geçirilen Şehir Hastanelerinin işletmesini Danimarkalı ISS Facilities'e devretti. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, devir işleminin onaylandığının Rekabet Kurumu'nca açıklandığına işaret ederek, "Ortada dörtlük bir tiyatro var. Şimdi de şehir hastanelerinin işletmeci şirketini yabancı sermayeye devrettiler. AKP zihniyeti ve uzantıları, halkımızın geleceğine ipotek koymakta hiçbir beis görmüyor" dedi.

REKABET KURUMU AÇIKLADI: DEVİR İŞLEMİ ONAYLANDI

Sağlık Bakanlığı ile Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle hastaneleri inşa eden Rönesans Holding'in, sağlık yatırımlarını işleten Rönesans İşletme Hizmetleri şirketini Danimarkalı ISS Facilities devrettiği duyuruldu. Yapılan açıklamada, “Rönesans Sağlık Yatırım Anonim Şirketi ve Şam Yapı Anonim Şirketi elinde bulunan Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı AŞ nezdindeki hisselerin yaklaşık %100'ünün ISS Tesis Yönetim Hizmetleri AŞ tarafından devralınması işlemine ilişkin olarak da Rekabet Kurulu 17.06.2021 tarih ve 21-31/401-203 sayı ile ilgili işleme izin vermiştir” denildi.

Toplamda 9 bin 500 yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük sağlık işletmecisi olan Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı'nın Danimarkalı ISS'ye ne kadara satıldığı ise açıklanmadı. Türkiye'de 40 binden fazla çalışanı bulunan ISS, 1901 yılında bu yana 30'dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

"BURSA'DAKİ 3 HASTANENİN NEDEN KAPATILDIĞI ANLAŞILMIŞTIR"

Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ile İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastanelerini işleten Rönesans Holding'in bu alandan çekilerek, hastane işletmelerinin ISS şirketine devri ile tam AKP'ye yakışan bir peşkeş operasyonunun tamamlandığını belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca şunları söyledi:

"Bursa'ya hastane yapılmasına itirazımız yoktu, olamazdı. CHP olarak bu hastanelerin yapılma modeline itiraz ettik. Yatak garantili hastanelere ödenen kira bedellerinin yüksekliğini defalarca gündeme taşıdık. Yatak garantili Bursa Şehir Hastanesi'nin ayakta kalabilmesi için şehir içindeki 3 kamu hastanesi de kapatıldı. Bursa Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi kapatılarak kadroları Bursa Şehir Hastanesi’ne taşındı. Ayrıca Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nin de kadrosunun yarısından fazlası Bursa Şehir Hastanesi’nde görevlendirildiği için kapasitesinin sadece üçte biri düzeyinde hizmet verebilir duruma düşürüldü. Bu hastanelerin yeniden açılacağına dair yapılan açıklamaların hepsi yalan çıktı. Hiçbir adım atılmıyor. Bu yetmiyormuş gibi ödeneği kesilip inşaatı yarım bırakılan Acemler’deki Bursa Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nde sürüncemede bırakılan inşaatı yeniden başladı ama işbitim süresi uzatıldı. Bursalılar sağlık hizmetlerine erişemez durumda ama AKP iktidarının umurunda değil."

"18 AYLIK ŞEHİR HASTANESİ KİRASIYLA, 2 HASTANE YAPMAK MÜMKÜN"

Acemler’deki 750 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin ve Yıldırım’daki 600 yataklı Devlet Hastanesinin inşaatları ivedilikle bitirilerek bu iki hastanenin bir an önce hizmete açılması gerektiğini, Bursalıların sağlık hizmetlerine erişiminin ancak bu yolla sağlanabileceğini kaydeden Karaca, "Bu iki hastanenin topyekün yapımı için toplam olarak 596 milyon TL maliyet söz konusuyken, Bursa Şehir Hastanesi’ne sadece 1 yılda 400 milyon TL’nin üzerinde kira ödendiği konuşuluyor. Şehir Hastanesi’nin sadece bir buçuk yıllık kirasıyla bu iki hastanenin tamamını yaptırmak mümkünken, önümüzdeki 25 yılı da borçlandırarak, döviz ve enflasyona endeksli, kat kat fazla kira ödenmesi kabul edilebilir mi? Bu hangi vicdana, hangi devlet anlayışına sığar?” diye sordu.

Karaca, şehir hastanelerinin kamulaştırılması ve şirketlerin yönetiminden alınarak 3. basamak devlet hastanesi olarak hizmete devam etmeleri yolundaki önerisini tekrarladı.

"3 MİSLİ PAHALI YAPILAN BURSARAY HATTI, BUNLARA MÜŞTERİ TAŞIYACAK"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın beceriksiz yönetimiyle kasası boşalan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce yapılamadığı için Ulaştırma Bakanlığı'nın üstlendiği Bursaray Emek-Şehir Hastanesi hattının temelinin de geçtiğimiz ay atıldığını hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

"Alinur Aktaş'ın 600 milyon lira maliyet hesapladığı bu hat, Ulaştırma Bakanlığı tarafından fahiş fiyatla tam 1 milyar 950 milyon liraya ihale edildi. Zaten olması gerekenden tam 3 kat pahalıya ihale edilen bu hat, yatak garantili hastane işletmecisi Danimarkalı şirket para kazansın diye hasta değil, müşteri taşıyacak. Kira adı altında şehir hastanelerine milyonlar ödenmeye devam edilecek ama Bursa halkı sağlık hizmetlerine erişim sorununu aşamayacak."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.