27 Aralık 2021 Pazartesi 14:11
Mudanya'da sahiller için mahkemeden flaş karar!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Mudanya sahillerinde zabıta, temizlik, cankurtaran ve çevre düzenleme hizmeti yetkisini yaz sezonu başında alelacele Mudanya Belediyesi’ne devretme kararı Bursa 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Mudanya Belediyesi’nin açtığı meclis kararının iptali davasında mahkeme, “Davalı idarenin ilçe belediyesi üzerinde tanımlanan yetkisinin idari vesayet olarak nitelendirilemeyeceği ve aralarında altlık-üstlük ilişkisinin söz konusu olmadığı, bu devrin ancak ilçe belediyesinin talebi ile mümkün olabileceği, bunun da bir protokol kapsamında ‘protokol yapılması ve protokol yapma yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanına verilmesi yönünde’ karar alınması ile mümkün olduğu, asıl olanın kamu hizmetinin yürütülmesi olduğu, ilçe belediyesinin sahip olduğu bütçe, fiziki koşullar ve imkanlar göz önünde bulundurulmaksızın yapılmıştır. Ayrıca, ilçe belediyesinin bu konuda talebi de bulunmaksızın can kurtaran, zabıta ve mantar serme hizmeti gibi doğrudan halk sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren hususlarda belediyeler arası koordine sağlanmaksızın sorumluluğun devredilmesine ilişkin olarak tesis edilen Büyükşehir Belediye Meclis Kararı’nın bu kısmında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” dedi.

“BEN YAPTIM OLDU” ZİHNİYETİNE MAHKEMEDEN VETO

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kıyı ve sahil şeritlerinde denetim sorumluluk alanlarını belirlerken, bunun hukuki dayanağının da oluşturması gerektiğine vurgu yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Büyükşehir Belediyesi aldığı bu kararla görevini yapamadığını bir kez daha ilan etmiştir. Güzelyalı ve Mudanya sahillerinin dışında kalan bölgelerdeki hizmet yetkisi, bize geçtiğinde sahillerde ciddi bir altyapı sorunu olduğunu gördük. Vakit kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Görevi üzerimize haziran ayı itibariyle aldık ancak sahillerde Büyükşehir’e ait ne varsa sökülüp, götürüldüğünü de gördük. Bu tarihten itibaren yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi aralıksız sürdürdük, geldiğimiz noktada hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin gerek gördüğü gibi yaptığımız çalışmaları yerlerinden sökmeyecek, hizmetin devamını sağlayacağız” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR TÜM SORUMLULUĞU BİZE VERİRSE HİZMETE HAZIRIZ”

Başkan Hayri Türkyılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin ortak akıl gereği yapılacak bir protokolle, hukuka uygun olarak tüm sahillerin üst kullanım hakkını Mudanya Belediyesi sorumluluğuna vermesi halinde hizmete hazır olduklarının da altını çizerken, “Halk plajları ve kıyı alanlarında; zabıta hizmeti, cankurtaran hizmeti, mantar serme, kıyı temizliği ve bakım/onarım işlerinin Mudanya Belediye Başkanlığı’na bırakılmasına ve kıyı alanlarındaki işletmelerde, büfede, sosyal tesisler bünyesinde veya herhangi bir şekilde alkol satışı, ikramı, servisi yapılmamasına ve sahillerde kamu menfaatine olan projelerle alakalı Büyükşehir Belediyesi'ne onaylattırılmak kaydıyla gerekli izinlerin verilmesine ilişkin Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararının iptali istemiyle dava açtık.

Sahillerin tüm sorumluluğunun Mudanya Belediyesi’ne devri ile ilgili Hazine’ye talepte de bulunduk ancak yanıt alamadık. Büyüşehir Belediyesi bütün sahilleri ve üzerindeki işletme yetkilerini belediyemize verirse, Mudanya sınırlarındaki tüm sahillerin gerçek anlamda halkın ücretsiz kullanımına açılacağını taahhüt ederiz. ‘Halkın malı halkın olacak’ anlayışıyla en iyi hizmeti veririz. Bu anlamda Büyükşehir’i karşılıklı bir protokole davet ediyorum” ifadelerini kullandı.   

Son Güncelleme: 27.12.2021 14:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.