05 Ocak 2022 Çarşamba 17:23
Başkan Karaca'dan BESAŞ önünde basın açıklaması

CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in de katıldığı basın açıklamasında İl Kadın ve Gençlik Kolu başkanları ile Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri de hazır bulundu.

“SIKINTILARI DİLE GETİRDİK, AKP CENAHINDAN TİRAİKOMİK AÇIKLAMALAR GELDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bugün önünde bulunduğumuz kurum, 1979 yılında dönemin Cumhuriyet Halk Partili Belediyesi tarafından kurulmuş, uzun yıllar boyu misyonunu korumuş, Bursa'nın en büyük, Türkiye’nin üçüncü büyük ekmek üretim tesisi. Son yıllara kadar misyonunu yerine getirmeye çalıştı. Bu ülkede yoksulluk arttıkça, milyonlarca insan açlık sınırında yaşamaya başladıkça, doğal olarak da BESAŞ’ın ucuz ekmeğine talep artıyor. Haliyle de BESAŞ burada misyonunu yerine getiremez duruma düşüyor. Bir kaç gün önce bizim basına yaptığımız açıklamaların ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı başta ilgili ilgisiz bütün AKP cenahı, üzerine farz olan-olmayan, konu hakkında bilgisi olan-olmayan herkes traji komik açıklamalar yaptılar. Bazen ilgili ilgisiz topa girdiler. BESAŞ’ın misyonu nedir? Bursalılara ucuz, sağlıklı ekmek üretmek. Bu misyonun yerine getirilmesinde yaşanan aksaklıkları biz kamuoyuyla paylaşınca bütün AKP’liler çıkıp açıklamalarda bulundular.”

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BECERİKSİZ BELEDİYE YÖNETİMİ”

“Hakikaten ben Bursa adına çok üzülüyorum. Bursa’nın Cumhuriyet tarihindeki ilk belediye başkanımız Ahmet Muhtar Efendi’dir. Ahmet Muhtar Efendi’den günümüze kadar gelenler içinde en beceriksiz en vizyonsuz yönetimle karşı karşıyayız. Bu yönetim anlamında yönetim anlamında 2019-2024 dönemi Bursa'nın maalesef kayıp dönemidir. Bursa’da ciddi sıkıntılar var. Vatandaş sıkıntı çekiyor. BESAŞ büfesi işletenler ciddi sıkıntı çekiyor. BESAŞ Genel Müdürü’nden randevu talep ettik,  BESAŞ’ın bağlı olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi bir arkadaşımız, İl Başkan yardımcımız, üç kişi ziyaret edeceğiz. Dün bekledik. Dediler ki, pandemi nedeniyle randevu veremiyoruz. Apar topar silmişler ama biz gördük, başka ziyaretçiler vardı sosyal medyalarında. Geçen hafta pandemi yoktu, korona yoktu ama şimdi var, öyle mi? Topu topu 3 kişi geleceğiz. Yani o kadar masum şeyler soracağım ki, bizi kabul etmediği için burada basın mensuplarının aracılığıyla iletmek zorundayız.”

BESAŞ’A SORULAR: KAPASİTENİN NE KADARI KULLANILIYOR?

“Büyükşehir Belediye başkanımızın açıkladığı gibi, gerçekten 550 tane bayi var mı? Yok demiyorum ama bana biraz garip geliyor. Bursa’da 1.018 mahalle var. Bunların 700’ü kırsal mahalleler yani eski köyler. İlçelerin büyük çoğunluğunda büfesi yok. Varsa 550 büfenin adreslerini istiyoruz. Bu büfelere kaçar adet ekmek gönderiyorsunuz? Bir günlük dağıtım listesi istiyoruz. Gerçekten 7 milyon 430 bin ekmek üretiyorsanız, bir tek tuşa basarak döküm alınabilir. Bu ülkede TÜİK’e bile güven yok artık biliyorsunuz. TÜİK’in verdiği istatistik rakamlarını görüyoruz. Biz de hem vatandaş olarak hem ana muhalefet partisi il başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olarak gidip bunu isteyecektim. Toplu ekmek satışı yapıyor musunuz? Lokantalara, restoranlara, catering firmalarına BESAŞ’ın direkt kendinden ya da bayilerinden toplu ekmek satışı var mı? Zaman zaman bazı lokantalarda denk geliyoruz. Evet böyle bir durum söz konusuysa ciddi anlamda haksızlık olur. Çünkü buranın misyonu vatandaşa ucuz ekmek vermek. Yani siz toplu tüketilen yerlere gidip oraları bu ekmeklere veriyorsanız hakikaten bu da ilginç bir durumdur.”

“UMARIZ, BESAŞ EKMEĞİNE ZAM YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORSUNUZDUR”

Elinizde kaç gün yetecek un var? Bir başka sorumuz da şuydu, BESAŞ ekmeğinin fiyatlarına zam yapacağınız doğru mu? Bakın vatandaşı gördüm, 50 kuruş 1 lira ekmek farkı var diye, belki gramaj farklılığı var ama onun için başka ekmek önerildiğinde almadan geri dönüyor. Alamadan geri dönüyor. İnşallah BESAŞ ekmeğine zam yapmayacaksınızdır. Ekmek yetersizliğinden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? BESAŞ tam kapasite çalışıyor diyorsunuz ama BESAŞ’ın web sayfasına baktığımızda günde 360 bin adet 400 gram ekmek üretme kapasitesi olduğu yazılı. Rekor üretim yaptık dediğiniz aralık ayına baktığımızda, hafta sonlarını saymıyoruz, ortalama günlük 260-270 bin civarı ekmek üretiliyor. Halbuki tam kapasite üretim yapılsa, önemli yol alınacaktır. Burada şunu da söyleyeyim, Bursa’nın bütün ekmek ihtiyacını BESAŞ karşılasın diye bir iddiamız yok. Burada fırıncı esnafımızı da tabii ki düşünüyoruz. Fırıncı esnafımız da mağdur edilmemeli, çünkü çok düşük kar marjıyla çalışıyorlar, onun da farkındayız. BESAŞ’ın kuruluş amacı ucuz ve kaliteli ekmek ile piyasaya denge getirmektir. Eğer günlük 360 bin adet 400 gr BESAŞ ekmeği kapasitesi varsa, bugünlerde tam kapasite çalışırsa sanırım bayilere gönderdiği ekmek sayısında kısıtlamaya gitmeyecektir. Oradaki kaos da önemli ölçüde azalacaktır. BESAŞ bayilerinin çok ciddi sıkıntıları var. Yani vatandaşın çilesi kadar, BESAŞ bayilerinin de çileşi var, inanın. BESAŞ bayilerinin çok düşük kar marjı var, artı ekmek sayısı da sınırlı. Bununla ilgili bir adım atacak mısınız? Bütün sorularımız bundan ibaretti.”

“LİYAKATSİZ GENEL MÜDÜR HANGİ TEMİZ SİYASETTEN SÖZ EDİYOR”

“Liyakatsız genel müdür benim sosyal medya paylaşımının altına demiş ki, ‘kirli siyasetinizi temiz ekmeklerini çekin’, yani kim neye ihtiyaç duyuyorsa onun özlemini duyar ki bunu söylüyor. Yani bir belediye bürokratından öte, bütün sosyal medyasında baktık resmen bir partinin militanlığını yapıyor. Şimdi bize temiz siyaset diyene bakın, onun mensup olduğu ve borazanlığını yaptığı siyasi anlayışın temiz siyasetinden, BESAŞ’la ilgili olan küçük bir kısmını şimdi açıklayacağım. Bu listeyi ben yayınlayınca biliyorsunuz ortalık karışmıştı. Geçen yılki BESAŞ’ın yönetim kuruluna bakacağız. BESAŞ Anonim Şirketi yönetimi kimlerden oluşuyor?

Murat Demir Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP Osmangazi Belediye Meclisi üyesi, Süleyman Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve AKP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili aynı zamanda  AKP Yenişehir Belediye Başkanı, Embiya Akkuş Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP İl Başkan Yardımcısı, Ali Erbay Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Yıldırım İlçe Başkanı, Mehmet Şamil Yiğit Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Gemlik İlçe Başkanı, Hasan Turan Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Tarkan Gani Yönetim Kurulu Üyesi ve MHP Bursa İl Başk. Yardımcısı, Hüsnü Aydın Yönetim Kurulu Üyesi ve MHP Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi. Yani görüldüğü gibi AKP buraya çökmüş, ben bunu geçen yıl yayınlanınca ortalık karıştı. Bu liyakatlı, temiz siyaset yapan yönetim kurulu BESAŞ’ı trilyonlarca zarar ettiler. Şimdi BESAŞ’ın liyakatsiz Genel Müdürü çıkıp bize temiz siyaset dersi vermeye kalkmak yerine, öncelikle bunu temizlemesi gerekiyor.”

SALİH SİNCİK, BESAŞ’IN KURULUŞUNU ANLATTI

İl Başkanı İsmet Karaca’nın söz verdiği BESAŞ Kurucu ortağı ve 1977-1980 dönemi CHP’li Bursa Belediye Meclisi üyesi Salih Sincik de konuşmasında,  merhum Başkan Mustafa Eroğlu’nun 45 meclis üyesini de ortak alarak harekete geçtiğini işçi sendikaları bütün ve bu konuda un ve un mamulleri ile ilgili işçi ve işveren sendikalarını da bir araya getirerek BESAŞ’ı kurduğunu anlattı. Sincik, “Bu ekmek fabrikasının esas amacı halka ucuz ekmek yedirmekti ve bu şekilde çalışmaları devam etti. Hayırlı ve uğurlu bir çalışmaydı” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.