01 Kasım 2022 Salı 15:52
Veli-Der: İş bırakan öğretmenlerle dayanışma içerisindeyiz

Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla öğretmenleri “baş öğretmen, uzman öğretmen” olarak sınıflandırılması planlanıyor. Uygulamaya karşı sendikalar 2 Kasım’da iş bırakacak. Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ÖMK’nin iptal edilip yeniden düzenlenmesini isteyen 13 öğretmen sendikası grev kararı aldı.

Öğretmenlere destek olmak amacıyla Veli Öğrencileri Derneği (Veli-Der) de 2 Kasım’da çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

Veli-Der, eğitimdeki sorunların giderek arttığı eleştirilerini yapıyor. Eğitime ayrılan bütçeden, laik ve bilimsel eğitime kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştiren veliler de öğretmenlerin sınıflandırılmasına karşı olduğunu bildiriyor. Veli-Der, öğretmen ve öğrencileri ilgilendiren bir düzenlemede öğretmenlerin görüşüne başvurulmamasına tepkili.

ÖĞRETMENLERİN GÖRÜŞLERİ ALINMADAN NASIL UYGULANABİLİR?

Veli-Der tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Öğretmenleri ücretli, sözleşmeli, kadrolu kamuda/özelde güvencesiz çalıştıran eğitim politikalarınızın öğretmenlerimizin ve  çocuklarımızın yaşamında yarattığı tahribatı görmüyor musunuz? Bu kanun ile öğretmenlerimizi şimdi de aday öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen diye ayrıştırmanızın sonucunda yaşanılacak sorunların sorumlusu kim olacak? Ülkenin en ücra köylerinde bin bir zorlukla çalışan, o okulun boyasını, tamiratını yapan, sobasını yakan bir öğretmenin emeğini hangi şıkka sığdıracaksınız? Başta büyük şehirler olmak üzere o  şehirlerin en yoksul mahallelerinde 45-50-60 kişilik sınıflarda çocuklarımızın yaşamına dokunmak için tarifi imkansız emekler veren öğretmenlerimizin emeğini hangi soru ile ölçeceksiniz? Okulların, her okulun koridorlarının, sınıflarının aday öğretmen/uzman öğretmen/başöğretmen sınıfları diye ayrıştırılmasının öğretmenlerimizde, çocuklarımızda, biz velilerde yaratacağı kırılmayı düşünmüyor musunuz? Eğitimin, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarını, nasıl bir kanuna ihtiyacı olduğuna hayatında bir kez bile sınıfa girmemiş, bir çocuğun gözlerinin içine bakmamış kişiler nasıl karar verebilir? Bir kanun 1 milyonun üzerinde kamuda, 300.000’e yakın özelde çalışan öğretmenlerimizi yok sayarak, öğretmenlerin görüşleri alınmadan nasıl uygulanabilir?

‘ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ GÜÇLENDİRİN’

Tıpkı öğretmenler gibi kanunun geri çekilmesini kaydeden Veli-Der, aslolanın öğretmenlik mesleğinin güçlendirilmesi olduğuna vurgu yaptı. “Öğretmenlerimizin ekonomik ve mesleki açıdan desteklendiği bir çalışma ortamı tüm çocuklarımız için kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkının kullanılabilir bir hak olmasını sağlayacaktır.” Veli-Der bu nedenlerle 2 Kasım’da öğrencileri okula göndermeyeceğini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.