12 Ağustos 2021 Perşembe 22:37
Eğitim - İş Bursa Şubesi: Barajın düşürülmesi çözüm değil, kamuflajdır

Eğitim İş Bursa Şubesi'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajın düşürülmesi, eğitimde sorunları çözmeye değil gizlemeye alışmış bir zihniyetin ürünüdür.

Eğitimcilerin itirazıyla değil iktidarın küçük ortağı MHP’nin çıkışıyla yapılan baraj indirimi, sınavın neden bu kadar zor olduğu, üniversite kontenjanlarının neden rasyonel oranda olmadığı, barajı geçemeyen öğrenci sayısının neden bu kadar çok olduğu sorularına cevap olmamıştır.

Oysa ortadaki tablo açıktır:

YKS’ ye giren 2 milyon 416 bin adayın yüzde 68’i 150 ve üzeri puan almıştır. 2019 yılında ise bu oran yüzde 74,16 olarak gerçekleşmiştir. Yani 2019 yılına göre 2021’de 129 bin 246 kişilik bir düşüş meydana gelmiştir. Ayrıca, 180 ve üzerinde puan alan öğrenci oranı AYT-sözelde yüzde 75,49’dan 60,09’a, eşit ağırlıkta yüzde 57,39’dan 48,04’e gerilemiştir. 2019’da 1 milyon 880 bin 800, 2021’de 1 milyon 627 bin 145 aday AYT ’ye girmiştir. Bu rakamlarda karşılaştırıldığında 180 ve üzeri puan alan aday sayısında 2019 yılına göre sadece sözel bölümde 423 bin 256 kişilik bir azalma meydana gelmiştir.

Tüm bu verilerin yanı sıra, kontenjan sorunu çözülememiş, düğüm haline gelmiştir. Zira 2020 yılında 838 bin 221 aday üniversiteye yerleşmiştir. Bu sonuçlara göre üniversitelerin kontenjanlarının boş kalacağı gerçeği ortaya çıkmıştır. 2021’de barajın düşürülmesiyle geçen yılki üniversiteye yerleşen öğrenci sayısına yaklaşmayı, üniversiteleri bu göstermelik hamleyle doldurmayı hedefledikleri açıktır.

120 soruda 15 net yaparak barajın geçilebildiği bir sistemde, sorulması gereken asıl soru bu kadar çok öğrencimizin neden barajı geçemediğidir. İktidarın ısrarla sormak istemediği bu sorunun cevabı, eğitim sisteminin yetersizliğini gözler önüne serecektir.

Öte yandan; 2002 yılında 76 olan üniversite sayımız şu anda 207’dir. Niteliksiz, kampüssüz apartman üniversiteleri türemiş, üniversite sayısı giderek artmış ancak nitelik azalmıştır. Bu orantısız sayı artışı bir kontenjan balonuna da yol açmıştır. 

Bursa’da 87,5 Ortalama İle Öğrenciler Açıkta Kaldı 

İktidar 19 yılda eğitim sistemini 15 kez değiştirmiştir. Öğrencileri yükseköğretime hazırlayacak lise eğitimini İmam Hatip Lisesi ya da Meslek Lisesi dayatmasına dönüştürmüştür. Akademik eğitim veren Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve öğrencilerin en çok tercih ettiği okul türü olan Anadolu Liselerinin kontenjanlarını düşürmüştür. Adrese dayalı sistemde öğrenci ortaöğretim başarı puanı yüksek dahi olsa istediği okul türü olan Anadolu Liseleri’ne yerleşememektedir. İlimizde 87.5 ortaöğretim başarı puanı ile açıkta kalmış öğrenciler mevcuttur. Akademik eğitim almak isteyen Anadolu Lisesi tercihi yapmak isteyen öğrenciler, adrese dayalı sistemde yerleşememiş, tercih etmediği okul türlerine yönlendirilmiştir. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, adrese dayalı lise kontenjanlarını açıklamamış, resmi olarak sendikamız tarafından yapılan başvurumuzu bakanlığa yönlendirmiştir. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi ilinde hangi okul türünde kaç kontenjan açtığını bilmemekte midir?

Bu başarısızlık, bilim insanı yetiştirme hedefinde olmayan bir iktidarın laik, bilimsel Cumhuriyet Eğitimi’nin içini boşaltarak sermayeye hizmet eden aynı zamanda din eğitimini önceleyen yanlış politikalarının sonucudur. Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre, 137 ülke arasında 99. sıraya gerileyen, fırsat eşitsizliğinin her geçen gün derinleştiği eğitim sistemi enkaz haline gelmiştir. Oysa 20 yıl önce 54. ve 10 yıl önce 77. Sırada ülkemiz her geçen gün biraz daha geriye gitmektedir.

Aynı başarısız tabloyu LGS’ de gördüğümüzü hatırlatmak isteriz. 2021 LGS Türkiye geneli doğru cevap ortalamaları 2020 LGS ortalamaları ile karşılaştırıldığında doğru cevap ortalamalarının yaklaşık yarısı düzeyindedir.

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz:

Ortadaki tabloyu doğru verilerle değerlendirmeden bir teşhis koymak mümkün değildir. Öğrencilerimizdeki başarısızlık oranının artması, üniversitelerdeki kontenjan balonu üzeri örtülmesi değil çözülmesi gereken sorunlardır. Barajı düşürerek yapılan kamuflajdır, sorunları daha az görünür yapmaktan öteye geçmemiştir. Bu sorunun çözümü için kulak verilecek adres iktidarın meseleye uzak küçük ortağı değil eğitim camiasıdır.

Son Güncelleme: 12.08.2021 22:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.