18 Mayıs 2023 Perşembe 16:32
4. Uluslararası Fen, Matematik, Girişimcilik ve Teknoloji Kongresi BUÜ’de başladı

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve 18-21 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan Kongre’nin açılış törenine BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Çepni, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

SOSYAL BİLİMLERİN ÖNEMİ ANLAŞILIYOR

Açılış organizasyonunda konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, sosyal bilimler alanının diğer alanları harmanlayarak interdisipliner bir atmosfer oluşturması gerektiğinin altını çizdi. Dünyada bu konunun uzun zamandır gündemde olduğu, ancak Türkiye’de yeni yeni ele alınmaya başladığına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “4 yıl önce göreve geldiğimizde eski usulle yürütülen çok sayıda konuya şahitlik ettik. Sosyal bilimlerin, diğer bilim alanlarıyla ilgisinin arttırılması ve bütünleşik akademik çalışmaların geliştirilmesine çalıştık. Akademisyenlerimizi bu konuda teşvik ettik. Yaptığımız girişimler ve görüşmeler neticesinde Üniversitemiz ilk defa bir TÜBİTAK 1004 projesi almayı başardı. Bu proje mükemmeliyet merkezlerinin kurulmasını kapsamaktadır. Bizim Pil ve Batarya Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi oluşturacağımız projemizde; çok sayıda iş dünyası ve akademik kadronun içinde yer alacak. 75 milyon TL bütçeye sahip, 103 araştırmacının çalışacağı böylesine büyük bir proje için hazırlanan toplumsal etki raporu, desteklenmeye değer bulunan projeler içinde en fazla dikkat çeken konu oldu. Ayrıca yine Üniversitemiz tarihinde ilk defa yürütücü olarak bir Horizon projesi aldık. Bunu alan akademisyenimiz de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizden bir hocamız oldu. Sosyal bilimler alanında işte böylesine kıymetli adımlar attık. Kolay değil, ancak yavaş yavaş bu anlayışı yerleştireceğiz” diye konuştu.

DAHA FAZLA AKADEMİSYENİN PROJE ÜRETMESİ GEREKİYOR

Araştırma Üniversitelerin destek projeleri içerisinde farklı ölçülerde maddi destekler aldıklarını açıklayan Rektör Kılavuz; “Tüm bunları dikkate aldığımızda kabul aldığımız 18 projemizden 6’sı sosyal bilimler alanından geldi. Araştırma üniversiteleri içerisinde yüzde 33’lük oranda sosyal bilimler proje desteğine sahip başka bir üniversite bulunmuyor. Bu vesile ile bizi dinleyen genç akademisyenlere de seslenmek istiyorum. Kardeşlerim, önünüz açık. Sizin bir göreviniz daha var; bu çalışmaları daha da ileriye taşımanız, çeşitlendirmeniz ve geliştirmeniz gerekiyor. Bu konuda tüm akademisyenlerimize görevler düşüyor. Çok daha fazla akademisyenimizin proje üretmesi, üretilen projelere destek vermesi gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu. Kılavuz ayrıca girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasında 3 yıldır ilk 20 arasında bulunduklarını hatırlatarak, daha fazla çalışılması gerektiğini kaydetti.

ÖNCELİĞİMİZ GENÇ AKADEMİSYENLER!

Eğitim Fakültesi Dekanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Salih Çepni ise yoğun bir hazırlık döneminin ardından kapsamlı ve nitelikli bir kongre düzenlemeyi başardıklarını vurguladı. Organizasyonda sunulacak görüşlerin, akademik açıdan değerli katkılar sağlayacağına inandıklarını söyleyen Dekan Prof. Dr. Salih Çepni; “Özellikle genç akademisyenler açısından böylesi organizasyonların son derece değerli olduğunu söyleyebiliriz. Etkinliğimize deneyimli akademisyenleri, genç akademisyenleri ve tanınmış bilimsel çalışmalara imza atan yurt dışındaki bilim insanlarını davet ediyoruz. Böylesi değerli ortamların, yaşanan etkileşim ile faydalı olacağına inanıyoruz. En önemli amacımız da genç akademisyenlerin önünü açabilmektir.  Programda; panellere, çalıştaylara, sözlü bildirilere ve poster sunumlarına yer verilecektir. Tüm katılımcılara ve bizlere destek veren herkese teşekkür ediyor, etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

18-21 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan 4. Uluslararası Fen, Matematik, Girişimcilik ve Teknoloji Kongresi boyunca yurtiçi ve yurt dışından katılan akademisyenlerin katılacağı çeşitli oturum, panel, çalıştay ve workshoplar düzenlenecek. Kongre, tüm katılımcılara açık olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.