07 Nisan 2021 Çarşamba 14:08
İnegöl Belediyesi’nden Öğrencilere Akademik Destek Çağrısı

İnegöl Belediyesi, Akademik Destek Projesini açıkladı. İnegöl ile ilgili akademik çalışma yapacak olan öğrencilere 3500 TL ile 6000 TL arasında maddi yardım ve konaklama, ulaşım, rehberlik gibi imkanlar sunulacak. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün 11.00’da Belediye Encümen Salonunda konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyerek hem destek paketini açıkladı hem de öğrencilere çağrıda bulundu.

Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Cihad Doğan ile İnegöl Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Kayar’ın da katıldığı basın toplantısında, Başkan Alper Taban İnegöl olarak şehirleşme noktasında belediyeciliğin görevlerini yerine getirmeye devam ettiklerini söyledi. Bunun yanı sıra insana yatırım noktasında, insanı geliştirme noktasında da destek ve katkıların artarak devam ettiğini kaydeden Taban, “Bugün özellikle akademik çalışma içerisinde olan gençlerimizi, öğrencilerimizi bu sürece dahil edebilmek adına, onlara teşvik edici imkanlar sunabilmek adına burada toplanmış bulunuyoruz” diye konuştu.

İNEGÖL İLE İLGİLİ AKADEMİK ARAŞTIRMALAR YAPILMASINI İSTİYORUZ

Göreve geldiğinde İnegöl ile alakalı ne kadar tez çalışması yapıldığı, ne kadar akademik çalışma yapıldığı noktasında araştırma yaptığını ve 200 civarında yayınlanmış bildiriye ulaştığını kaydeden Taban, “Ulusal Tez Bankasında bunlar yayınlanıyor. Bu günden sonra da bunların artarak devam etmesini istiyoruz. Burada nedir bizim amacımız, hedefimiz? Öğrenci kardeşlerimiz hangi üniversitede olursa olsun konu başlığı İnegöl olmak kaydıyla, altındaki konu başlığını kendisi seçebilir alanı ve branşına göre… Bu alanda İnegöl’e dair araştırma yapmasını arzu ediyoruz. Bu bizim için çok kıymetli” dedi.

KİMLER KATILABİLİR?

Akademik Destek Programına kimlerin katılabileceği ve nasıl faydalanacağı hususunda da bilgiler veren Taban, şöyle devam etti: “Bu çalışmaya kimler katılabilir? Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında eğitimlerine devam eden, enstitülere kayıtlı olan, ders aşamasını bitirmiş ve tez önerisi Enstitü Müdürlüğü Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmiş olan tüm alanlarda eğitim gören lisansüstü öğrencilerin tamamı bizlere başvuru yapabilirler. Bu çalışmadan yararlanacak alanlar nelerdir dediğimizde; yüksek lisans tezi, tıpta uzmanlık, sanatta yeterlilik ve doktora tezi olabilecek tüm çalışmalar açıklayacağımız teşviklerden faydalanabilir. Ancak yüksek lisans çalışmalarının başlamasından itibaren 18 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Doktora ve tıpta uzmanlık ile sanatta yeterlilik çalışmalarının da 30 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir.”

3500-6000 TL ARASINDA MADDİ DESTEK

“Yapılacak maddi destek miktarının yüzde 50’si bilimsel çalışmaların devam ettiği dönemde, yüzde 50’si ise çalışmanın tamamlanıp Ulusal Tez Bankasında yayınlanmasından sonra öğrencilere teslim edilecektir. Yüksek lisans tez hazırlığındaki arkadaşlara 3500 TL, sanatta yeterlilik tez çalışmaları için 3500 TL, tıpta uzmanlık için 5000 TL ve doktora çalışmaları için 6000 TL destek vereceğiz. Ayrıca bu arkadaşlarımıza konaklama, İnegöl içi ulaşım, İnegöl içi rehberlik ve İnegöl’e ait talep edilen veri ve bilgi paylaşımı desteği de sağlanacaktır.”

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

“Bizlere nasıl başvuru yapılacağını da ifade edeyim. Arkadaşlarımız bizlere [email protected] mail adresinden başvurularını göndermeleri yeterlidir. Burada başvuru koşullarından da söz edeyim; Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesine sahip olmamız lazım, başvuran öğrenciye ait fotoğraf, iban numarası, öğrenci belgesi, Enstitü Müdürlüğü Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış tez öneri formu, öğrencinin başvurusuna ilişkin dilekçesi ve İnegöl Belediyesi Akademik Destek Başvuru Talep Formunun doldurulması gerekiyor. Bunları nasıl değerlendireceğiz? Bunları Bilimsel Çalışmalar Destek Kurulu oluşturarak bu destek kurulu üzerinden değerlendireceğiz. Değerlendirme sonuçlarını da 15 gün içerisinde mail veya telefon ile bildirmiş olacağız. Destek Kurulu tarafından kabul edilen başvuruların uygun bulunanları İnegöl Belediyemiz tarafından kent belleğine kazandırılmak adına kitaplaştırılacak. Destekler sınırlı sayıda olacak. Gelen miktarı değerlendirerek bunu belirleyeceğiz.”

ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI!

“Ben bu çalışmayı çok değerli buluyorum. Akademik çalışmalardan da her fırsatta istifade istiyoruz. Üniversitelerimizle işbirlikleri yapıyoruz. Bu noktada ben öğrenci kardeşlerimize de çağrıda bulunuyorum. Nerede okuduğunuz ya da hangi üniversitede olduğunuz önemli değil. Bizim için önemli olan Marsbahis İnegöl adına bilimsel bir çalışma yapıyor olmanız. Bu çalışmalarda sizlere destek vermek bizler için de mutluluk verici olacaktır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.