Bir peygambere inanıp onun yolunu seçen kimselerin tümü. Müslümanlığa bağlı olan, Hazreti Muhammet’in yolundan giden Müslümanların tümüne ümmet deniyor.

Allah kuranı kerimde İslam ümmetinin ayrılmamasını bölünüp parçalanmamasını emretmiştir, bölen ve ayrılanlar için büyük azap olduğunu Aliimran suresinde bildirmiştir. Peygamberimiz ve dört halife döneminde mezhep, tarikat, cemaat, camia yoktu ümmet için sadece kuranı kerim vardı. Hz. Muhammedin vefatı ve dört halife devrinden sonra hilafet saltanata sahip olma mücadelesi kişisel menfaatlerin manevi değerlerinin önünde tutulması İslam ümmetinin bölünmesine neden olmuştur.

Bu günün dünyasında ümmet kavramının gerçekte İslam ümmeti ile yakından uzaktan alakası yok tamamen siyasi ve şahsi menfaatlere yönelik olarak kullanılan etkili bir kelime o kadar.

1980 öncesinde ideolojik olarak Milli Görüş ve Ülkücü Hareket arasında ümmet ve Türk İslam konuları ciddi olarak tartışılırdı bu gün ise Ak Parti ve MHP cumhur ittifakını oluşturulan partiler oldular.

Bu gün Türkiye gündeminde yeniden ümmet kavramı gündeme getirildi getirilmesine fakat ciddi eleştiride aldı hem de vaktiyle ideolojisini bu kavram üzerine kurmuş cenah tarafından.

İslam coğrafyasında bulunan 57 ülkeyi değerlendirdiğimizde hiç birinin İslam ümmet anlayışına göre bir yönetim modeli yok projesi de hatta peygamberin ümmetinden bahsedende yok.

Türkiye gündeminde şuan ki ümmet tartışması siyasal olarak eldeki gücün zayıflamasını önlemek için sarf edilmiş bir sözden öteye gitmiyor.

 Peki, ümmeti parçalamayın sözü parti ve seçmen nezdinde etkili olacak mı? 2001 yılında Ak Partinin kuruluşunu incelerseniz etkili olmadığını görürsünüz. Bu gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarıları dikkate alınır mı hiç ihtimal vermiyorum.

Son yerel seçimlerde manevi kavramlar üzerinden özellikle İstanbul’da ciddi çalışmalar yapıldı yandaş medyanın desteği ile ama ilk 13 bin fark çıkmıştı seçimler iptal edildi sonrasındaki fark 806 bin oldu sandığa gitmeyenlerin oyunu da dağıtıldığını düşünün acaba fark kaç olurdu? Kısacası ümmet söylemi başta Ak Parti ve muhafazakâr tabanda bile karşılık bulamaz konuma gelmiş durumda.

Yeni parti için Abdullah Gül’ün geçtiğimiz gün MHP camiasının önemli isimlerinden Ramiz Ongun ile İstanbul’da görüştüğü ortaya çıktı. Babacan’ın cenahının bir başka sürpriz isimi Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç diyebiliriz.

Abdullah Gül’ün yakın zamanda millet ittifakını oluşturan siyasi partilerle görüşme yapacağını da aktarmış olalım çünkü her an bir erken seçim kararının çıkma ihtimali Ankara kulislerinde dillendiriliyor.

Önceden siyasetçiyi önüne alan rüzgâr sınırların ötesinden estirilirdi bu sefer galiba stratejiyi değiştirdiler Babacan’ı önüne alan rüzgâr sosyal medyada düne kadar Ak Partide olanlar tarafından estiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi içindeki parçalanmanın hangi boyutlara ulaştığını dair bir bilgisinin olmadığını yaptığı açıklamalardan anlamak mümkün içerideki tepkinin çığ olup geldiğini sanırım külliyedeki pelikanlar iyi saklıyorlar.

Samimi Müslümanlar için önemli olan  “Ben, beni seven ümmetimi almadan cennete girmem” diyen Sevgilinin (S.A.V) ümmetinden olmaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.