12 Nisan 2019 Cuma 11:45
24 Okunma
Çocuklarda Göz Ve Görme Bozuklukları

Albert Einstein şöyle der, ’Karanlık diye bir şey yoktur. Karanlık ışığın yokluğudur,’’ Işığa ulaşmak, ışığı bulmak gerek. Çünkü ışık görmemizi sağlar. Çünkü hava gibi, su gibi temel gereksinimimizdir. Vücudumuzda, gözlerimiz ışığı yakalamamızı sağlayan tek organımızdır. Bu nedenle hayatımız boyunca sağlıklı gözlerle yaşamak daha bir önem arz etmektedir.

WHO(Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre, dünyamızda 250 milyon görme engelli kişi mevcuttur. Bunların 19 milyonunu görme engelli çocuklar oluşturmaktadır. Bu oranların % 80’ni önlenebilir görme bozukluklarıdır. Tüm bu nedenlerle, gelecekteki dünyamızın birer erişkinleri olarak çocuklarımızın göz sağlıkları biraz daha önem arz etmektedir. Çünkü onlar, sağlıklı gözlere sahip olup, dünyaya sağlıklı bakarak, iyi eğitilerek, kendilerini ve yaşlı dünyamızı sağlıklı kılma potansiyeline sahiptirler. Medicana Bursa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ömer Faruk Tabar konu hakkında bilgi verdi.

Çocukların gözü, erişkin gözlerinden bazı farklılıklar gösterir. Doğumda çocukların korneası daha diktir. 1 yaşına kadar düzleşerek erişkin formuna kavuşur. Lensleri daha yuvarlaktır. Erişkin formuna 6 yaşında ulaşır. Ön arka uzunluğu daha kısa 17,3 mm. dır. İlk 3 yaşında hızlı bir şekilde artarak erişkin boyutuna ulaşır.  Tüm bu nedenlerden dolayı çocuklar yüksek hipermetrop olarak doğarlar. İlk 6 yaşta görmenin %90’nı gelişir. Bu dönem içinde çocukların yüksek hipermetrop isi azalır, hatta yok olur. İlk 6 yaşta rastlanan görme kusurları değişkenlik arz eder. Çocukta ileri yaşlarda görme kusuru olup olmayacağı konusunda kesin fikir vermez. 6 aydan sonra görülen kırma kusurları önemsenmelidir.

Çocuklarda rastlanan görme bozukluklarının başında, miyop, hipermetrop ve astigmatisma gelir.

MİYOPİ, görüntünün retina düzleminin(gözün sinir ağı tabakası) önünde oluşmasıdır. Miyop çocuklar, yakını iyi görürler. Uzağı iyi görmek için gözlerini kısarlar Okulda tahtayı görmekte zorluk çekerler. Bu tür bir kırma kusuru doğumda nadir olarak görülür. Çocuk büyüdükçe ortaya çıkar. 9-10 yaşlarında okul taramalarında tespit edilirler.

Kalın kenarlı gözlük takılarak düzeltilirler. Gözlükle düzeltme yapılırken, çocuklarda miyop inin tam derecesi verilmelidir. Bu 8 yaş altındaki çocuklarda, göz kırpma alışkanlığının gelişmemesi ve normal akomodasyon konverjans refleksinin gelişimi için önemlidir. Gözlük takma, ayrıca, anne babaların sık olarak sorduğu gibi miyop iyi ortadan kaldıracak bir yöntem değildir. Gözlük bir işitme cihazının işlevi gibi görmeyi sağlayan protezdir.

HİPERMETROPİ, göze paralel olarak gelen ışınların, dolayısıyla görüntünün retinanın arkasında odaklanmasıdır.  Çocuklar bu kırma kusurunda akomodasyon yaparak uzağı net görürler. Ancak akomodasyon rezervleri azaldığı için yakını bulanık görürler. Akomodasyonlarını zorladıkları için gözlerinde ve alınlarında bilhassa akşamları şiddetlenen ağrıları olur. Sabit bir noktaya bakarken bulanık görürler.

İnce kenarlı mercek takılmış gözlüklerle düzeltilirler.

ASTİGMATİSMA, Gözün her meridyeninde kırıcılığının farklı olmasıdır. Miyop ve hipermetrop gözlerde simetrik bir bulanık görme varken, astigmat gözlerde simetrik olmayan bir bulanıklık vardır.  Bu çocuklar baktıkları cisimleri yamuk olarak görürler. Örneğin bir basketbol topunu, Bir Amerikan futbol topu gibi elips şeklinde görürler.

Astigmatik görme bozukluğu olan çocuklar, çift görme, baş ağrısı, göz ağrısı, okurken, yazarken çabuk yorulma, konsantrasyon bozukluğundan, satır atlamalardan, şikayet ederler.

Astigmatisma çocuklarda silindirik lenslerin takıldığı gözlüklerle düzeltilirler.

Çocuklarda, kırma kusurlu görme bozukluklarının olup olmadığı, öncelikle ebeveynleri, ikinci sıklıkta öğretmenleri tarafından fark edilirler. Çocuklarda şu bulgulara rastlandığında, olası bir görme bozukluğu açısından ebeveynlere veya öğretmenlere uyarı niteliğinde olmalıdır.  Oturduğu sınıfta arka sıralardan baktıklarında, tahtaya yazılı şeyleri bulanık görme veya görememe, iyi görmek için gözlerini kısma, sık göz kırpma, bir şey okurken satırları atlama, parmaklarıyla satırları takip etme, kitap okurken çok eğilme, çift görme, gözlerde sık olarak arpacık çıkması, geçmeyen blefariti(kirpik diplerinin kızarıklığı, kepeklenmesi),bir veya iki gözde şaşılık olması, baş ve göz ağrıları ve tabii ki okulda başarısızlık.

Çocuklarda, görme bozukluğuna neden olan kırma kusurları dışında, diğer görmeyi etkileyen ve engelleyen durumlar, şaşılık, doğumsal kataraktlar, doğumsal glokom, nistagmus, prematüre retinopatisi, retinoblastom başta olmak üzere göz tümörleri, göz kapakları, kornea, lens ve retinadaki göze ışık geçişini engelleyen durumlardır. Şaşılık dışında, diğer görme bozukluklarının rastlanma sıklığı daha düşüktür.

ŞAŞILIK, bir yere her iki göz birlikte paralel olarak bakılamama durumudur. Her yaşta görülebilir, ama çocukluk çağında daha sık rastlanır. Çocuk, kayan gözle bakmayı tercih etmez. Böylece çift görmeyi engellemiş olur. Engellediği gözde amliyopi(göz tembelliği) gelişir. Gözler içe, dışa, yukarı, aşağı veya dairesel olarak kayabilir. En sık olanı içe, yani buruna doğru olan kaymadır. Şaşılık, çoğu kez anne baba tarafından fark edilir. Ancak bazen tespiti için özel testler gerekir. Bazen de, burun semerinin basıklığı, göz çukuru anormalliği ve asimetrisi, göz kapağı bozuklukları nedeniyle yalancı şaşılıklar olabilir. Ayrıca gizli kayma dediğimiz, çocuğun sıkıntılı, yorgun, ya da dalgın olduğu zamanlarda ortaya çıkan bir şaşılık türü vardır. Nedeni ve şekli ne olursa olsun, her türlü şaşılık önemlidir. Teşhis edilip, hemen tedavi edilmelidir. Aksi takdirde çocukta ömür boyu sürecek göz tembellikleri ve psişik bozukluklara neden olabilir.

Göz tembelliği, bir gözün diğer gözden az görme durumudur. 6-7 yaşına kadar mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yaşlardan sonra yapılan tedavilerde yanıt almak çok zordur. Göz tembelliği nedenleri; kırma kusurları, şaşılık, kornea, lens ve vitreus gibi ışık kırıcı ortamlardaki kesiflikler, ya da anormal pozisyonda olmaları, Ptozis(göz kapağı düşüklüğü) gibi ışığın göze girişini engelleyen göz kapağı bozukluklarıdır. Göz tembelliğinde tedavi, öncelik nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Nedenler, gözlük, cerrahi olarak tedavi edilir. Daha sonra iyi gören gözün kapatılmasından ibaret kapama tedavileri verilir. Kapama tedavisi halen göz tembelliği tedavisinde altın değeri olan bir yöntemdir. Ancak çocuklar tarafından kabul edilmesi tatsız bir yöntemdir. O nedenle, göz kapama yöntemi bir oyuna dönüştürülmelidir. Özel renkli ve üzerinde çocuklar için çekici şekiller içeren özel göz bantları kullanılmalıdır. Gözlük camlarının üzerine monte edilen kapama bantları nedeniyle çocuklar gözlük çerçevesi etrafından bakmayı tercih ederler. O nedenle tercih edilmemelidir. Kapama ile birlikte yakın çalışmalar mutlaka yaptırılmalıdır.  Bu çerçevede, boyama, resim yapma gibi görsel uyarılar önemlidir.

Sağlıklı çocuklar, sağlıklı bir dünya için, çocuklarımızın önlenebilir görme bozukluklarının erken, doğru tanısı ve doğru tedavisi önemlidir. Bu nedenle çocukların doğar doğmaz göz muayeneleri yapılmalıdır. Sonrasına 1 yaşında, 3 yaşında ve okul öncesi 6 yaşında göz muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.