18 Ocak 2017 Çarşamba 16:15
Milli Eğitim’deki Siyasi Çabaları Görüyoruz!

 “Kemalizm” ve “Atatürkçülük” kavramlarının derslerin müfredatından çıkarılması ve Atatürkçülüğün sadece “Öğretim programlarında temel konular” başlığı altında bir anlatımda geçmesinin de dikkat çekici olduğunu vurgulayan Karabıyık, bu müfredat değişikliğini eğitimdeki eksiklikleri gidermek amacıyla yapılan bir değişiklikten ziyade iktidarın ideolojik söylemlerine zemin hazırlamak için siyasetin gitgide daha fazla yer ettiği Milli Eğitim sistemine yaptığı bir darbe olarak yorumladı.

Programlarda bir “sadeleştirme” ve “basitleştirme” yapılması amacıyla gündeme getirilen bu değişiklik ve öğretim programlarında sadeleştirdiği konular derinlemesine incelendiğinde asıl amacın görüleceğini ifade eden Karabıyık, “Atatürkçülük ve Kemalizm kavramları müfredattan çıkarılıp Atatürk’ün işlenişinin kapsamının daraltılması, Biyoloji ders programından Darwin’in “evrim teorisi”nin çıkarılması, bir başka dersin taslağı incelendiğinde iktidar tarafından eğitim sisteminde yer etmesi istenilen kişi ve olayların öğretim programlarının yerleştirilmeye çalışılması, iktidarın siyasi kaygılarını gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

Milli Eğitim’in Değil Cumhurbaşkanı’nın Müfredatı!

15 yıllık AKP iktidarının milli eğitim alanında ve eğitim politikalarında gösterdiği tutumun, yeni müfredatın nasıl şekillendiği konusunda önemli ipuçları taşıdığına dikkat çeken CHP’li Vekil, eğitim sisteminin çekilmek istendiği yönün de aşikar olduğunu ifade etti.

Lale Karabıyık, yeni müfredatın eğitim sistemindeki sorunların çözülmesinden çok, iktidarın “2023 vizyonu” doğrultusunda ve başkanlık sistemi ile getirilecek yeni düzene uygun bir müfredat yapısı oluşturma çabasında olduğunu söyledi.  

Cumhurbaşkanı’nın 2012’de yaptığı konuşmasında kullandığı “Amacımız dindar bir nesil yetiştirmektir.” sözlerini de unutmamak gerektiğini söyleyen Karabıyık, “Kamuoyuna sunulan taslak müfredat, bu açıklamaların devamı niteliğindedir. Eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ile yeni nesili bütünlemesine değiştirme çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yeni müfredatı tanıttığı toplantıda evrim teorisi hakkında kullandığı “Bilim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. İlim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır” ifadelerinin ardından lise son sınıf biyoloji kitaplarından Darwin’in evrim teorisi konusunun çıkarılmasına da dikkat çeken CHP’li Vekil, başka tartışmalı konuların müfredata taşındığını hatırlattı.

Öneri Alma Süreci Sembolik Olmaktan Öteye Geçmeyecektir!

MEB’in taslak programlarının bilimsel bir inceleme ve değerlendirme vakti verilmeden ve pilot uygulama yapılmadan önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmasının da sakıncalarını düşünmek gerektiğini söyleyen Karabıyık, yeni kitapların yazım sürecinin başlangıcı olan 20 Şubat’a kadar, gelen önerilerin değerlendirilmesi ve değişiklik yapılmasının mümkün olmadığının da altını çizdi.

Tüm eğitim kademelerinde yapılacak müfredat değişikliğinin yalnızca öğrencileri ve velileri değil tüm toplumu ilgilendiren düzenlemeler olduğunu da dile getiren CHP’li Vekil, “Yeni müfredat taslağı hazırlanmadan önce eğitimciler ve sendikaların görüşleri doğrultusunda ve tartışılarak bu değişiklikler hazırlanmalıydı. Toplumun geleceğini şekillendiren milli eğitim sisteminde ve müfredatında yapılacak böyle önemli değişikliklerin alelacele ve görüşler alınmadan yapılması, sağlıklı bir sonuç vermeyecektir.” uyarısında bulundu.

Son Güncelleme: 19.01.2017 00:22
Anahtar Kelimeler:
Lale KarabıyıkChp
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.