banner56


TEOG sınavı kaldırıldı ve hemen ardından bundan sonra ne olacağı tartışılmaya başlandı.

Bu tartışmaların içersinde TEOG için velilerin peşin ödedikleri paralar veya verdikleri senetlerin akıbetinin ne olacağı konusu bir adım daha öne çıkmaktadır.

Gerçi yarışmacı sistemlerde hiçbir zaman sınavların kaldırılması söz konusu olamaz; çünkü sayı ve kapasite kavramının olduğu her yerde sınav olmak zorundadır.

Nitekim Hükümet de bundan sonrası için TEOG yerine birisi okul tarafından, diğeri merkezi olmak üzere 2 sınav düşünüldüğünü açıkladı. Bu konu önümüzdeki günlerde netleşir.

Burada bir hukukçu olarak bize düşen görev TEOG sınavına hazırlanmak için etüt merkezine erken kayıt yaptıran öğrencilerin peşin ödediği ve hizmet almadığı aylara ait ücretlerin ne olacağı sorusuna cevap vermektir. O zaman en sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim ve gerekçesini de aşağıda açıklayalım: ‘somut duruma göre TEOG konusunda sözleşmenin haklı ve mücbir sebeple feshi ve ödenen bedelin ve varsa verilen senetlerin iadesi durumu söz konusudur.’

Hukuki açıdan konunun gerekçesi, mücbir sebep ve ifa imkânsızlığıdır. Peki, nedir bunlar?

“Mücbir sebep” hukuki olarak; bir sorumluluğun yerine getirilmesini engelleyen veya bir hakkın kullanılmasını etkileyen, kişilerin önceden beklemediği, öngöremeyeceği; beklese bile kişilerin alabilecekleri tedbirlere rağmen meydana gelmesini engelleyemeyeceği nitelikteki olağanüstü olay, olgu veya durumdur.
İfa imkânsızlığı ise bu olayda tüm yönleriyle karşımıza çıkmakta olup hukuki açıdan şu şekilde açıklayabiliriz. Bu noktada Borçlar Kanunu’nun 20. maddesine göre, konusu imkânsız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür.

Buna karşılık, Borçlar Kanunu m.117’ye göre, edimin, sözleşmenin kuruluşundan sonra, borçlunun sorumlu olmadığı bir durum sonucu imkânsızlaşması, borç ilişkisini sona erdirir.

Objektif imkânsızlık, yalnız akdin tarafları bakımından değil, onların yerine kim geçerse geçsin herkes için aynı sonucu doğuran imkânsızlıktır.

Eğer edim (sözleşmenin konusu) tam olarak ifa edilemiyor ise, imkânsızlık tamdır.

Borçlu mücbir sebep ya da fevkalade hal sonucu çıkan imkânsızlıktan sorumlu olmaz.

Borçlu, sorumlu olmadığı imkânsızlık durumunda Borçlar Kanunu m.117 uyarınca borcundan kurtulacaktır.

Gerekçeyi bu şekilde açıkladıktan sonra izlenecek hukuki prosedürü de belirtelim.

Etüt merkezlerine ödenen ve hukuken hizmet alınmayan aylara ait ücret 3.610-TL ye kadarsa İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulması gerekir.

Buna karşılık ödenen meblağ 3.610-TL nin üzerinde ise o şehirdeki tüketici mahkemesi hâkimliğine bedelin iadesi davası açılması gerekmektedir.

Tabii bu arada ödeme belgelerimizi dilekçelerimize eklemeyi unutmamalıyız.

Bu davada özetle yukarıdaki gerekçeye dayanılmalı ve ödenen bedelin iadesi ve varsa verilen senetlerin iptali talep edilmelidir.

Verilecek kararın davacı tarafın sözleşmenin ifasının imkânsızlığında geçerli özre sahip olması ve bedelin iadesini talep etmekte haklı bulunması şeklinde olacağını ümit ediyoruz.

Böylece davanın kabulü ile bedelin iadesine ve varsa verilen senetlerin iptaline karar verilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.