Dünyanın en kurak topraklarının insan kanıyla sulandığı coğrafyadır Ortadoğu.

Önceleri mezhep ve din sonrasında ise petrolün hayatımıza girmesiyle enerji savaşlarının yaşandığı yerdir Ortadoğu.

1.Dünya savaşında dâhil Ortadoğu’da yaşananların kayıtları var olmayan ise Müslümanların yaşadığı bu coğrafyada ölenlerin sayılmadığını görürsünüz.

Afganistan- Sovyet savaşıyla farklı roller biçilen Ortadoğu’da yaklaşık kırk yıldır iç karışlılıklar hiç bitmedi günümüze kadar.

Kırk yıldır mezhep çatışmaları adına radikal İslam denen akımlarının kasıp kavurduğu bu topraklar sadece Türkler sayesinde 350 yıl barış içinde yaşamışlardı, Ortadoğu’ya barışı huzuru getiren Türkleri 1. Cihan harbinde kutsal toprakların çocukları düşmanla bir olarak karşılığını vermişlerdi.

Irak İran savaşında kayıplar nelerdir tam olarak bilinmiyor, Irak- ABD arasında körfez savaşıyla başlayan ve günümüze kadar süren savaşta ne kadar Irak’lı öldü bilinmiyor, Suriye’de neler yaşanıyor gerçekte bilmiyoruz milyonlarca Suriye’li ülkesini terk etti sayısı bilinmiyor.

Ortadoğu’da çeşitli ülkelerden toplanan sadist canilerden oluşan cihatçı terör örgütleri kaç kişinin canına kıydı bilinmiyor.

Vahabi ve ihvancı terör örgütlerinin çocukları nasıl infaz ettiklerini, yüz yıl sonra İslam’a yakışmayan esir pazarlarında kaç sabi kız çocukları satıldı bilinmiyor.

Karşı örgütten katledilenlerin eşlerini kendisine halal görüp işkenceyle kaç kadın öldürüldü bilinmiyor.

Irak’ta esir pazarında 40-50 yaş arası 50 bin Dinar (43 $), 30-40 yaş arası 75 bin Dinar (64,5 $), 20-30 yaş arası 100 bin Dinar (86 $), 10-20 yaş arası 150 bin Dinar (129 $) ve  1-9 yaş arası 200 bin Dinar (172 $) kaç kişi sayıldı bilinmiyor.

Yolda durdurulan ailesini geçindirmekten başka işi olmayan sadece farklı mezhebe sahip olduğu için kaç kişi kurşuna dizildi bilinmiyor.

Kafasında yara açtığı kişiyi yakalayıp kafasını ölçerek işkenceyle aynı yarayı açarak kaç kişi öldürüldü bilinmiyor.

Kameralar karşısında kaç insanın başı kesilerek katledildi bilinmiyor. Toplu kurşuna dizme görüntülerinde kaç kişi öldürüldü bilinmiyor.

Adına Bacha Bazi denen iğrenç uygulamalarda kaç fakir çocuk sapıklara satıldı bilinmiyor.

Petrol ve doğal gazın haricinde uyuşturucu ticaretinin yapıldığı coğrafyada kaç kişi uyuşturucudan hayatını kaybetti bilinmiyor.

İftira atılarak kaç kadın taşlanarak öldürüldü bilinmiyor.

Terör örgütlerinin sözde yargılamalarında kaç kişi kafası kesilerek infaz edildi bilinmiyor.

Bu coğrafya İslam diyarı olarak bilinir ve yüce rabbimiz Maide suresinde  “Kim bir kimseyi bir cana mukabil veya yeryüzünde çıkardığı bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse o takdirde bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de bir insanın hayatını kurtarırsa o takdirde bütün insanların hayatını kurtarmış gibidir” buyurmuştur yani amir hükümdür inananlar için tabi.

Her canlı Allahın yarattığı mukaddes bir varlıktır istersen insan olsun ister hayvan isterse bitki olsun veya gözle görülmeyen canlı hepsi Allahın yarattıklarıdır ve insanoğluna emanettir.

Medeni dünya evrensel konularda İslam’ı örnek alırken İslam coğrafyasında yaşananların bir izahı olur mu?

İnsanı eşrefi mahlukat ve yaratılmışların en değerlisi gören bir dinin bu günkü temsilcilerinin insan ölüsünü dahi saymaması ve insanı insanlıktan çıkarması nasıl açıklanabilir.

İslam coğrafyası sadece ölülülerin sayılmadığı değil insanın insan sayılmadığı bir coğrafyaya dönüştürüldü ve buna alkış tutan pastadan pay çalma yarışında olan Müslüman ülkeleri gördükçe ne diyebilir iz ki?

Evrensel insan hakları beyannamesini yazanların göz önünde tuttuğu Hz. Muhammed’in veda hutbesini tekrardan yayınlamak neyi değiştir bilmiyorum ama tekrar okumaktan zarar gelmez sanıyorum.

Hz. Peygamberin veda hutbesi

"İnsanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl bir mübarek şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

"Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

"Ashabım! "Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin, biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faizde Abdulmuttalibin oğlu (amcam)abbasın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz nede zulme uğrayınız.

"Ashabım! "Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır.cahiliye devrinde güdülen kan davalarda tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalibin torunu İlyas bin Rabia’nın kan davasıdır.

"Ey insanlar! "Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsınız bu da onu memnun edecektir. Dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız.

"Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yatakların yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

"Ey müminler! "Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir.

"Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, mal’da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

"Ey insanlar! "Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir.Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tövbelerini nede adalet ve şahadetlerini kabul eder.

"Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana Arap olmayanında Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır. "Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi Allahın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. "Dikkat ediniz! şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allaha hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allahın haram ve dokunulmaz kıldığı cani haksiz yere öldürmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar "la ilahe illallah" deninceye kadar onlarla cihad etmek üzere emir olundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesapları ise Allaha aittir.

"İnsanlar! "Yârin beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? Sahabe-i kiram hep birden şöyle dediler; "Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz".Bunun üzerine Resul''i Ekrem Efendimiz şahadet parmağını kaldırdı, sonrada cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu;

"Şahid ol Yarab! Şahid ol yarab! Şahid ol yarab!"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35