17 Şubat 2017 Cuma 16:31
MHP'den AKP'ye 'ortak kampanya' yanıtı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan, referandum süreci ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Celal Adan, MHP İstanbul İl Başkanlığı'ndaki toplantının başında bir açıklama yaparak, "Son aylardaki en temel konumuz olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili. Özellikle CHP'nin, MHP ve genel başkanımızı hedef alan söylemlerini dikkate ve ciddiye almıyoruz. Mevcut tartışmalar paralelinde bazı siyasi parti sözcülerinin kendi tezlerini, kendi görüşlerini ve kendi duruşlarını ortaya koymak yerine bizleri hedef alan cümlelerini kendilerine aynen iade ediyoruz. Meclis içinden veya dışından, organize olmuş bir biçimde genel başkanımıza saldıranlar, tarih önünde hiçbir haklı gerekçelerinin olmadığını gayet iyi bilmektedirler. Milliyetçi Hareket Partisi'nin yönetimi, meclis grubu, teşkilatları ve tabanı; Türkiye'nin bekası söz konusu olduğunda tek yürektir, tek sestir ve yekparedir. Hiç kimsenin partimize saldırmasına izin vermedik ve bundan sonra da vermeyiz. Türk milliyetçilerini ve parti tabanımızı sorgulamak kimsenin haddi değildir. Bizler ateşler içinden geçerek, ölümlerle, sürgünlerle ve zindanlarla sınanarak bugünlere geldik. Bizi eleştirenler, milliyetçiliğimizi sorgulama cüreti gösterenler; hangi çatı altında kimlerle ittifak ettiklerine dönüp bakmalıdırlar. Bölücülerin siyasi uzantılarıyla kol kola girip, onların dilinden konuşanlar; ne TBMM çatısı altında ne de herhangi bir yerde bize dil uzatamazlar" dedi.

'CHP'NİN NEYE HİZMET ETTİĞİNİ AÇIKÇA GÖRMESİ GEREKMEKTEDİR'

Adan, "Milliyetçi Hareket Partisi'nin referandum sürecindeki tavrı ve duruşu son derece nettir. Birileri bunu anlamak istemese de, üzerimize hücum etse de; bizim tartışmasız hedefimiz Türk milletinin varlığını güvenceye almak ve milletimizi güvenli bir şekilde geleceğe taşımaktır. Bu anlamda özellikle CHP'nin neye hizmet ettiğini, kimlerin değirmenine su taşıdığını açıkça görmesi gerekmektedir. Bölücülerin siyasi unsurlarıyla söz ve hedef birliği yapanların bizim tercihimizi eleştirmeye hakları da yoktur, hadleri de yoktur. Sabahtan akşama kadar 'rejim değişiyor' yaygarası koparanlar neye dayanarak bunu söylemektedir? Bu sorunun cevabını CHP verememektedir. Anayasanın ilk dört maddesinin değişeceği şeklinde milleti kandıranlar, insanlarımızın aklını bulandıranlar; büyük bir yalana alet olmaktadırlar. Milliyetçi Hareket Partisi'nin kararlı ve tavizsiz duruşu sayesinde, Anayasamızın temel ilkeleri sonuna kadar korunmaktadır. Bizim açımızdan bu tartışma tamamen kapanmıştır. Milletin de, devletin de, istikbalin de, Anayasanın temel hükümlerinin de garantisi dün olduğu gibi gelecekte de Milliyetçi Hareket Partisi'dir. PKK'sından FETÖ'süne, CHP'sinden HDP'sine kadar çok geniş bir hayır cephesinin karşısına elbette çıkacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizim meselemiz kişilerle değildir. Kişilere hapsedilmiş ve sadece isimler etrafında dönen tartışmaların dışında olmaya devam edeceğiz. Açıkça görülmüştür ki; referandumun kilidi Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Bu yüzdendir ki; hayırcı cephe, parti tabanımızı, teşkilatlarımızı ve seçmenlerimizi açıkça hedef almaktadır. Masa başında yapılan anketlerle, sosyal medyada çıkarılan gürültülerle milliyetçi - ülkücü taban etki altına alınmaya çalışılmaktadır. Açıkça söylüyorum: Hiç kimse bu kurnazlığa tevessül etmesin. Milliyetçi - ülkücü taban kimin ne dediğini, niye dediğini, neyin ve kimlerin peşinde olduğunu gayet iyi bilmektedir. Parti tabanımız Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin ve milliyetçi dünya görüşünün etrafında kenetlenmiştir. Bu kenetlenmeyi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

'HAYIR CEPHESİNİN YAPTIĞI TEK ŞEY GÜRÜLTÜ ÇIKARMAK'

Celal Adan, "Referandum sürecinde hayır cephesinin yaptığı tek şey gürültü çıkarmak, yaygara çıkarmak ve tezvirattan ibarettir. Gürültüye de yaygaraya da dedikoduya da pabuç bırakmayız. Millet düşmanlarının davulunu çalanlar, sureti haktan görünüp kin ve öfkelerini kusanlar; eninde sonunda milletimizin vicdanında hak ettikleri yeri alacaklardır. Referanduma giden yolda verdiğimiz kararımız hiç şüphesiz milletimiz, devletimiz ve istikbalimiz için verilmiş bir karardır" şeklinde konuştu.

AKP İLE ORTAK KAMPANYA

Celal Adan, "Referandum çalışmalarını AK Parti ile birlikte mi yürüteceksiniz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"MHP genel başkanımızın yayınlamış olduğu genelgede zaman zaman yürütülen faaliyetlerde şartlar teşekkül ederse bir araya gelme noktasında bir mahsurun olmadığı ifade edilmektedir. Birlikte miting yapmak veya birlikte kampanya yapmaktan öte şartlar oluşursa herhangi bir yerde karşı karşıya geldiğimizde taraflar kendi aralarında görüşerek oluşacak şartlarda bir beraberlikten bahsedilmektedir. Yoksa MHP kendi kampanyasını kendi usullerine, kendi şartlarına göre yapacaktır. Gaziosmanpaşa'da bir mahallede çalışma yaparken elbette oturur çay içeriz, belki siz şu mahalleye gidin biz de bu mahalleye gidelim diyebiliriz. Böyle bir şekilde değerlendirmek lazım. Faaliyetler devam ederken ortaya çıkacak şartlara göre değerlendirilmesi konusunda bir iradeden bahsediliyor. Bildiğiniz gibi Sayın Başbakan Binali Bey de bir açıklama yapmıştı. Onlar kendi kampanyalarını ayrı yapacaklar biz kendi kampanyamızı ayrı yapacağız. Eğer bir faaliyet alanında karşılıklı görüşmelerin sonunda makul bir şey doğarsa onda da beraber olmakta bir mahsur olmadığını ifade etmektedir."

Adan, bir başka gazetecinin 'Başbakan Binali Yıldırım'ın MHP ile referandumda sürecinde ortak kampanya yapılabilir' şeklindeki sözlerini sorması üzerine, "Olabilir... MHP ile örtüşen bir şey olabilirse, bunu kendi aramızda görüşürüz. Siyasi parti olarak yetkili organlarımızla görüşür karar alırız. Olabilir" yanıtını verdi.

Celal Adan, referandum kampanyasına MHP'nin ne zaman başlayacağının sorulması üzerine, "Şu anda çalışmalar bitmek üzere. Bugün yarın genel merkez onu açıklayacaktır" dedi.

Sol.org

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.