14 Şubat 2017 Salı 14:39
İşte CHP'nin AYM kararı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında merakla beklenen kararı açıkladı.

Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Konu milletin divanına gelmiştir. Meclis'in yanlış hesabı milletten dönecektir. Sözün asıl sahibi son sözü söyleyecektir. Kuşkusuz anayasaya aykırılık iddiasıyla anayasa mahkemesine gitme yolumuz bulunmaktır. Sorun saf bir hukuk tartışması değildir. Halkın iradesiyle korunamayan egemenliğin başka hiçbir güçle korunması mümkün değildir. Önümüzdeki 60 günü milletin hakemliğine emanet edeceğiz. Söz konusu milletin egemenliği ise asıl divan halkın kendisidir. Bunun için Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz, başvurmayacağız. Biz CHP olarak bu millete güveniyoruz."

 CHP Genel Başkanı şunları söyledi:

“ANAYASA DA HUKUKA DA AYKIRIDIR”

"Hiç kuşkusuz referanduma sunulan anayasa değişikliği gerek içerik yönünden gerekse görüşme usulleri açısından birçok yönüyle anayasa da hukuka da aykırıdır.

“DEMOKRATİK CUMHURİYETİ VE HUKUK DEVLETİNİ YOK ETME PROJESİDİR”

Egemenliği milletten alıp tek adama veren bu değişiklik başlı başına demokratik cumhuriyeti ve hukuk devletini yok etme projesidir. Anayasa değişikliğinin bütün sakıncalarını önce TBMM Anayasa Komisyonunda daha sonra TBMM Genel Kurulunda ısrarla ve kararlılıkla anlattık.

Milletin Meclis’ini yok etme projesine o Meclis’ten onay çıkmaması için yani TBMM’den onay çıkmaması için milletvekili arkadaşlarım takdire şayan ve tarihe geçecek bir mücadele verdiler, hepsine yürekten teşekkür ediyorum.

"MİLLETİN HAKİMİYETİNİ YOK EDEN BU DEĞİŞİKLİĞİ KABUL ETMİŞTİR"

90 yıl önce hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyerek kurulan TBMM ne yazık ki milletin hakimiyetini yok eden bu değişikliği kabul etmiştir.

"SÖZ, KARAR VE YETKİ MİLLETTEDİR"

Şimdi söz, karar ve yetki millettedir. Konu milletin divanına gelmiştir. Meclis’in yanlış hesabı milletten dönecektir. Sözün asıl sahibi son sözü söyleyecektir.

"SORUN SALT BİR HUKUK TARTIŞMASI SORUNU DEĞİL"

Kuşkusuz anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesine gitme yolumuz bulunmaktadır. Ancak sorun salt bir hukuk tartışması sorunu değil, halkın konuya doğrudan el koyup siyasal olarak kesin bir şekilde çözmesi sorunudur.

Halkın egemenliğini koruyacak olan yine halkın öz iradesi ve gücüdür.

Amasya Tamiminde dendiği gibi milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

Halkın iradesiyle korunamayan bir egemenliğin başka hiçbir güçle korunması mümkün değildir.

"ÖNÜMÜZDEKİ 60 GÜNÜ MİLLETİN HAKİMLİĞİNE EMANET EDECEĞİZ"

Bu nedenle sandıkta kararın verileceği 16 Nisan’a kadar önümüzdeki 60 günü milletin hakemliğine emanet edeceğiz. Söz konusu olan milletin egemenliği ise bu konuda asıl yüce divan halkın divanıdır milletin divanıdır. İşte bunun için Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz, başvurmayacağız.

“SON SÖZ MİLLETİN DİVANIDIR”

Biz CHP olarak bu milletin ferasetine güveniyoruz. Bu milletin engin sağduyusuna güveniyoruz. Bu milletin vatanına ve bayrağına sadık olduğuna, bağlılığına güveniyoruz. Bu milletin demokrasiye sahip çıkacağına güveniyoruz. TBMM’ye yani kendi iradesine sahip çıkacağına güveniyoruz. Bayrağımıza, vatanımıza, milletimize inanıyoruz ve güveniyoruz. Son söz milletin divanıdır.”

Gerçekgündem

Anahtar Kelimeler:
KılıçdaroğluChpAym
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.