17 Kasım 2017 Cuma 00:08
61 Okunma
CHP'li Sarıbal: ''Altın Tekelleri Gözünü Bursa'ya Dikti''

40 BİN DÖNÜM ORMAN AMACI DIŞINDA KULLANILACAK

Plan çalışmasına konu olan alan; Bursa Mustafakemalpaşa ilçesi, Kömürcükadı Köyü Mevkiinde yer alan 3.899 hektar (38.990 dekar) alanı kapsamaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25.000’lik plan notunda; planlama alanında yapılan arazi çalışması doğrultusunda söz konusu alanın ruhsat sınırları içerisinde Bahariye, Akarca, Kömürcükadı, Şapçı köylerinin yer aldığı yapılaşmış alanlar, tarım alanları ve orman alanları bulunmaktadır. İşletme ruhsatlı alanlar ise orman alanlarını kapsamaktadır.

TURİZM BÖLGESİ AES MADENCİLİK FİRMASINA DEVREDİLİYOR

Maden işletme izni verilen saha daha önce turizm bölgesi olarak ilan edilmiş ve buraya ilişkin 1/25.000 ölçekli Bursa Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Çevre Düzeni Planı onaylanmıştır. Bu nedenle plan değişikliği Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Şimdi kamu yararı adı altında, maden izni verilen saha bu plandan koparılarak işletme izni verilmekte ve yaklaşık 40 bin dekarlık orman sahası altın ve gümüş çıkarılması için AES Madencilik A.Ş. firmasına devredilmektedir.

DOĞAL SİT ALANINA MADENCİLİK İZNİ

Mevcutta turizm amaçlı bir plan olan 1/25.000 ölçekli Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Çevre Düzeni Planında Köy Yerleşme Alanı, Tarımsal Niteliği Korunacak Alan, Golf ve Konaklama Alanı, Günübirlik Tesis Alanı, Turizm Tesis Alanı, Rekreasyon Alanı, Kür Parkı, Gezinti Güzergahı Doğal Sit Alanı olarak tanımlanmıştır. Yani, madencilik yapılması için ayrılan alanda yukarıda sayılan işlevler varken bunlar kaldırılarak şirkete teslim edilmektedir.

10 BİN METREKARE İNŞAAT İZNİ

Plan notlarında dikkat çeken bir husus da yapılaşma koşullarıdır. Madenciliğe ait tesisler dışında idari, teknik ve sosyal amaçlı (dinlenme, konaklama, vb.) yapılar için 10 bin metrekare inşaat için izin verilmektedir. Bu oldukça büyük bir inşaat alanı olup, doğal alanların tümünün yerle bir edileceği anlaşılmaktadır.

MADENCİLİK İZNİ VERİLEN ALAN TURİZM BÖLGESİ İLE ÇAKIŞIYOR

Raporda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner’den oluşan kurul kararında ilginç ifadeler bulunuyor. Bu kararda Bakanlık tarafından madencilik izni verilen alanın turizm bölgesi ile çakıştığı ve bu halde madencilik faaliyetinin yapılmasının imkânsız olduğu açıkça belirtiliyor. Maden işletme süresince (2016-2024) bölgedeki altın ve gümüş cevherinin işletilmesi sonucunda yaklaşık 3,5 milyar liralık bir katma değerin oluşacağı, 468 kişiye istihdam sağlanacağı, Avrupa’nın üçüncü altın üreticisi olacağımız yazılmaktadır. Böylelikle turizm bölgesi ilan edilen bu doğal alanın büyük kısmı madencilik faaliyeti ile yok edilecektir.

KAPLICA SULARININ YER DEĞİŞTİRME TEHLİKESİ BULUNUYOR

Yapılacak madencilik faaliyeti; bölgenin en önemli jeotermal kaplıcası olan Tümbüldek Kaplıcalarını etkileyecek, deprem bölgesi ve çok sayıda fay hattına sahip bölgede yapılacak çalışmalarla kaplıca suları tamamen yer değiştirme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Kaplıca suları Bahariye Köyü de dahil geniş alanı kapsamakta ve bu alanlar maden sahasında kalmaktadır.

MADEN SAHASI KİRMASTİ ÇAYININ YANI BAŞINDA

Maden sahası, Mustafakemalpaşa ilçesinin ana su kaynağı olan ve Ramsar Sözleşmesi ile korunan Uluabat Gölünün ana besleyicisi Kirmasti Çayının yakınında olup, bu çayın besleyici kolları üzerindeki dereleri kapsamaktadır. Hemen yanı başından geçen bu çayın etrafı birinci sınıf tarım arazileri ve besicilik alanıdır.

MADENİN İŞLETİLMESİ İLE KAYIN VE MEŞE ORMANLARI YOK OLACAK

Bu proje ile Mustafakemalpaşa ilçesine çok yakın olan bu bölgedeki kayın ve meşe ormanları yok edilecektir. İlçenin en büyük içme suyu kaynağı ve arıtma tesislerinin bulunduğu Sarpdere Arıtma Tesisleri bu madenin işletme sahası içinde bulunmaktadır. Bu alan ayrıca doğal sit alanı olan Suuçtu Şelalesinin bulunduğu ormanları kapsamaktadır. Kömürcükadı Köyünü çepeçevre saran madencilik sahası köylülerin bu köyü terk etmesine yol açacaktır.

SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Günümüzde zararları bilinmesine karşın dünyadaki altının yüzde 80’i siyanürle aranmakta ve üretilmektedir. 1 ton cevherden altın çıkarmak için 500 gram dolayında siyanür kullanılıyor. Yine bir ton cevherin patlatılması, taşınması ve siyanür liçi ile işlenmesi sürecinde 3 ton su kirletilerek yok ediliyor.

Siyanür insan sağlığında ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Solunması ve vücuda herhangi bir şekilde alınması sonucunda beyin, akciğer ve kalp üzerinde hızlı bir zehirlemeye yol açmaktadır. Öte yandan kullanılan siyanürün nehir sularına karışmasıyla nehirdeki canlılar ölmekte, sulama sularına karışmasıyla da meyve ve sebzelere siyanür bulaşmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca altın madeni çıkarma sırasında kullanılan siyanür havaya da karışmaktadır.

Altın üretimi yapan şirketler ülkemizin madenleri ucuz fiyatlarla (onsu 350 dolardan) yurt dışına çıkarmakta, işlenmiş altın onsu 1.200 dolardan ithal edilmekte; böylelikle sömürü çarkı işlemektedir.

PLAN KARARINA İTİRAZ VE DAVA EDECEĞİZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nun kararı uyarınca Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan plan değişikliği kararı, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri tarafından yakından izlenmektedir. Karara öncelikle askı süresi içerisinde) 19 Kasım 2017 tarihine kadar) itiraz edilecek, devamında da konu yargıya taşınacaktır.

Halkının sağlığından, toprağından, suyundan, tarımından, turizminden kısacası toplumun faydasından, çıkarlarından, çevreden yana olan her kesimin Turizm Teşvik bölgesi ilan edilen DOĞA HARİKASI bu alanda ilk olarak ZEHİRLE altın ve gümüş madenciliğine izin verecek plan kararının karşısında durma, mücadele etme; sonrasında da ÇED sürecini yakından takip etme, halkı bilgilendirme toplantılarına katılma, hukuksal mücadele yürütme görev ve sorumluluğumuz olduğunu kamuoyuna duyurmak istiyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35