11 Ağustos 2018 Cumartesi 22:45
112 Okunma
Baro başkanlarından ekonomik krize reçete

Ege ve Marmara Genişletilmiş Bölge Baro Başkanları Toplantısı, Aydın Barosu ev sahipliğinde Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki Aquasis Otel'de gerçekleştirildi.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Başkan Yardımcısı Av. Atila Atik ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yener Poroy’un katıldığı toplantı öncesi konuk baro başkanları Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt’a hediye verdi. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun da Bozkurt’a İznik Çinisi tablo hediye etti.

Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun açılış konuşmalarından sonra basına kapalı olarak devam eden toplantı akşam saatlerinde sona erdi. Toplantının sonuç bildirgesini ise İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu okudu.

Bildiri aynen şöyle:

"11 Ağustos 2018 tarihinde Aydın Barosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genişletilmiş Ege-Marmara Baro Başkanları Toplantısı'na katılan Baro Başkan ve temsilcileri,  aşağıdaki hususları kamuoyuna duyurmayı gerekli görmüşlerdir:

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizi değerlendiren Baro Başkanları, bir süper gücün emperyalist küstahlığı ile karşı karşıya bulunduğumuzu tespit etmektedirler. Bu aşamada, gelinen noktaya dair eleştirilerini saklı tutan baro başkanları, krizin aşılması bağlamında iktisaden yapılması gereken düzenlemeleri yeterli kılabilecek en önemli değişikliğin, “yapısal reform” başlığı altında “yargı reformu” olduğuna işaret etmektedirler. Yargının güvenilir olabilmesi, onun bağımsız ve tarafsız olması ile olasıdır. Baro Başkanları, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı noktasında, sadece kendi yurttaşlarına değil, dünya kamuoyuna da güvence verilmedikçe, krizin aşılabilmesinin olası bulunmadığı kanısındadırlar.

Bu bağlamda; 16 Nisan ve 24 Haziran süreçlerinin ihtiva ettiği“rejim değişikliği”, somut görüntü itibariyle hukuk devleti iddiasını yok etmiştir. Özellikle de, kuvvetler ayrılığının birliğe dönüştüğü bir düzlemde, devlet yönetiminde hukuk ağırlığı yitirilmiştir. Hukuk, krizlerin aşılmasının momentumudur. Onu krizin bir parçası ve nedeni olarak görüp gözetmek ve siyasal stratejilerin uygulama alanı olmaya yöneltmek, hukuk güvensizliği yaratacaktır ki, orada bunalım da kaçınılmaz olacaktır. Yürütmenin siyaseten ihtiyaç duyduğu zamanlarda, bizzat yürütme tarafından atananların tutuklama ve tahliye kararı verdiği bir düzlemde, kutsiyet atfettiğimiz pek çok değer tahrip olmaktadır. Başka ülkelerin başbakanlarının ülkemizi ziyaretlerinde, cezaevindeki yurttaşını alıp götürebildiği ortamlar, yargı sözcüğünün anlamını değiştiren uğraşlardır.

Yargı bileşenlerinden hakim ve savcıların mesleğe kabulü ile başlayan, atama ve yer değiştirmelerinden disiplin soruşturmalarına kadar uzanan geniş bir açının güven vermediği atmosferde, hukuk gelişip serpilmez, yetişip büyümez. Laik eğitim düzeninden hızla uzaklaşılmış olması bu gerçekliğe eklemlenince, gelinen noktanın vahameti de büyümektedir. Nitekim, yüzden fazla hukuk fakültesinin yetersiz eğitimlerinin geleceği biçimlendirmesi olası ise, bu biçimlenmenin ideal olamayacağı son derece belirgindir. Son kez YÖK tarafından alınan karar ile üniversite tercihlerinde hukuk fakültelerinin ilk 190.000 düzeyine çıkartılmış olması da, geleceğin tahayyülü açısından iyimser olmayı güçleştirmektedir.

Baro Başkanları, bir yargı reformuna olan ihtiyacı ifade etmeyi, bugün tarihe düşülen not olarak değerlendirmekte ve önemsemektedir.

Ülkemizde 18 Temmuz 2018 tarihi itibariyle OHAL rejiminin sona ermiş olmasını değerlendiren Baro Başkanları, anayasaya aykırı olarak yapılan değişiklik ile OHAL’in 3 yıl süre ile uzatıldığını tespit etmektedirler. Kamu görevlilerinin kovuşturmasız ve savunmasız olarak görevden alınması ve gözaltı sürelerinin anayasaya rağmen uzatılması, yeni dönemin hukuk algısını ortaya koymaktadır. OHAL sürecinin yarattığı insan hakları ihlallerinin aşılmasının, hukuk güvenliğinin yeniden tesisi ile mümkün olabileceği gözetilmemiştir. Keza, süreç içerisinde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin düzenlemeleri de, anayasaya aykırı bir dizi değişiklik içermektedir.

İdare Mahkemelerine atanacak yargıçların hukukçu olması zorunluluğuna dair % 20’lik oranı kaldıran, herhangi bir fakülteden mezun olan herkesin hakim olmasının yolunu açan, bakan yardımcılarının Anayasa Mahkemesi ve yüksek yargıda görev alabilmelerine olanak sağlayan düzenlemeler de aynı algının sonucudur.

Baro Başkanları, gerek içinde bulunduğumuzu koşulları ve gerekse geleceğe yönelik öngörülerinin süreçlerini değerlendirirken, avukatlık mesleğine ilişkin siyasal iktidar kaynaklı karşıtlığın süregeldiğini işaret etmektedirler.

Avukatlar tarihsel süreçlerde, otoriterleşmenin en temel göstergelerinden birisinin, bu mesleğe yönelen saldırılar olduğunun bilincindedir. Sıkıyönetimler, DGM’ler, Özel Yetkili Mahkemeler, Sulh Ceza Hakimlikleri ve OHAL süreçlerinden aldığımız derslerle uluslar arası alandaki göstergeler, bu gerçekliği tüm çarpıcılığı ile ortaya koymaktadır. Ancak aynı göstergeler, olağanüstü dönemlerde avukatlara ve onların örgütü olan Barolara mücadeleyi dayatmaktadır. Baro Başkanları, bu süreçte de aynı yöntemi uygulamayı tarihsel bir görev olarak görmektedirler. 

Baro Başkanları, içinde bulunduğumuz kritik dönemde avukatların mesleki sorunlarını geniş bir çerçevede tartışmış olmalarına karşın, içinde bulunduğumuz bu kriz ortamında sorunları kamuoyu ile tartışmak yerine, çözüm önerileri konusunda vardıkları görüş birliğine dair kararlılıklarını vurgulamışlardır.

Hukuk Devleti idealimiz gerçekleşene kadar mücadele edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ADANA BAROSU BAŞKANI AV.VELİ KÜÇÜK 

AFYONKARAHİSAR YÖNETİM KURULU ÜYESİ  AV. CANAN KESTİOĞLU

ANKARA BAROSU BAŞKANI AV.HAKAN CANDURAN

ANTALYA BAROSU BAŞKANI  AV.POLAT BALKAN

AYDIN BAROSU BAŞKANI  AV.GÖKHAN BOZKURT

BALIKESİR BAROSU BAŞKANI  AV.EROL KAYABAY 

BURSA BAROSU BAŞKANI  AV.GÜRKAN ALTUN

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANI  AV.BÜLENT ŞARLAN

DENİZLİ BAROSU YÖN. KRL. ÜYESİ  AV.HALİL AKÇİL

EDİRNE BAROSU BAŞKAN YARD.  AV.KAAN POLAT

HATAY BAROSU BAŞKANI   AV.EKREM DÖNMEZ 

ISPARTA BAROSU BAŞKANI  AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU

İSTANBUL BAROSU BAŞKANI  AV.MEHMET DURAKOĞLU

İZMİR BAROSU BAŞKAN VEKİLİ AV.MUSTAFA ÇETİN

KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANI  AV.TURGAY HINIZ

KOCAELİ BAROSU BAŞKANI  AV.SERTİF GÖKÇE

MANİSA BAROSU BAŞKANI AV.ALİ ARSLAN

MERSİN BAROSU BAŞKANI AV.BİLGİN YEŞİLBOĞAZ

MUĞLA BAROSU BAŞKANI  AV. CUMHUR UZUN

SAKARYA BAROSU BAŞKANI AV.ZAFER KAZAN 

UŞAK BAROSU BAŞKANI AV.GÜRCAN SAĞCAN

YALOVA BAROSU BAŞKANI AV.HAKAN GERGEROĞLU

Son Güncelleme: 12.08.2018 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35