banner56

Önce Lanetliyorum bu saldırıyı ve onların tetikçilerini. Nasıl 16 yıldır ülkeyi bu hale getirdilerse bugünde yeni bir provakasyonla karşı karşıyayız. Siyasette kazanmak adına bu derece toplumu kutuplaştırmak nefret söylemleriyle fiiliyata varan kavgalara neden olmak hiçbir tarihte görülmemişti. Türkiye’nin aydın insanları bu tuzaklara düşmeden mücadeleye devam edecekler ve Cumhuriyet teslim edilmeyecek. Başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere saldırıya maruz kalan partililerime geçmiş olsun diliyorum. Dilerim bu son olur gerekli güvenlik tedbirleri yeniden değerlendirilir.

YEREL SEÇİMİN ARTILARI EKSİLERİ

Günlerdir yazımı yazmak için bekliyorum ve Ekrem İmamoğlu mazbatayı alınca hadi artık yaz dedim. .On yedi günün baskısıyla insanlar rahatladı mutlu olduk emek verdiler ve hak alındı. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal şartlar göz önüne alındığında bu işin neticelenmesi bu kadar zor olmamalı. AKP sandığa gömülmeliydi ama hala yüzde 53 oyları var ve iktidardalar. Ne diyor 4.5 yıl başkan benim.. Adetsel olarak bir başarı hikayesi çıkmış gözüküyor ama duvarın arkası bana başka şeyler söylüyor. Kırklareli’ndeki adaylık sürecinin yanlışlığı karşısında Mehmet Kesimoğlu’nun kazanması. DSP’nin seçim sürecine dahil edilmesi ve başta Şişli olmak üzere verdiği zararlar. Aday belirleme sürecinde Buca, Çiğli ve Narlıdere gibi Türkiye’nin değişik ilçelerdeki yanlış aday kararları Bucak aşireti Fatih Bucak’ın Siverek’ten aday gösterilmesi ve İYİ partinin hiçbir ili kazanamayıp başarı hikayesi çıkaramaması o kadar çok örnek var ki aday belirleme sürecinde partinin doğruları yanında yanlışlarını da sorgulamak lazım. Neden sadece kazanılan yerlerin başarısı konuşuluyor peki İç Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu İYİ parti ve başka desteklerle alınan yine yüzde 30’lara sıkışmışlık. İktidar olmak için yetersiz. Tabi yine iç iktidar düşünülmüyorsa. Bütün bunlara karşın kazanılan yerlerde de tam başarı yok. Öyle olsaydı 17 gün beklenir miydi ve hala karşı taraf kabul etmediği haliyle. İşte örnekler..  .

İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu’nu aday yapılana kadar hangimiz tanıyordu bugün ise bazı kesimler tarafından 2023 Cumhurbaşkanı adayı yapılmaya başlandı. Her zamanki acelecilik. Durun bakalım önce koltuğuna otursun icraatlarına başlasın ekibini kursun. Belediyecilikteki icraatlarını ve İstanbul projelerinin hayata geçirilmesini bir görelim. Kolay mı yarım yüzyıllık yanlışları toparlamak yeniden inşa etmek. Zaman en büyük alimdir.

Peki Ekrem İmamoğlu neden bu kadar zorlu süreç yaşadı. Neden meclis üyelikleri açık ara Cumhur ittifakında. Cumhur ittifakı bu kadar itiraz ettikten ve topal ördek söyleminden sonra mecliste icraata ne kadar izin verecek. Sonuçta ülke iktidarı onlarda peki kampanya sürecinde tüm çalışmalara rağmen bu sonucun çıkması sorgulanacak mı? İlçelerde doğru adaylar belirlenseydi daha çok ilçe alınamaz mıydı? Meclis üyelikleri listeleri ne kadar sağlıklı yapıldı da bunlar çoğunluğu kazandı açık ara. Ekrem İmamoğlu kendi kurduğu ekiple sandıklara sahip çıkmasaydı önceki seçimlerde olduğu gibi genel merkez inisiyatifinde olsaydı. Aday belirleme sürecinde Canan Kaftancıoğlu’nun istifası ve ilçe tartışmaları olmasaydı kazanılır mıydı?

ANKARA

Ankara Büyükşehir koltuğuna Mansur Yavaş oturdu ama o koltukta İstanbul gibi dikenli. Meclis çoğunluğu açık ara cumhur ittifakında. CHP 25 ilçeli Ankara’da yine aynı ilçelerle devam ediyor. Burada diğer değişik olan kısım Ekrem İmamoğlu CHP’li ama Mansur Yavaş MHP’li. Her gün sosyal medyada ülkücülerle boy boy resimler. Eski genel merkez seçim karargahıydı. Ne acıdır ki yavaşın ülkücüleri kapıda görev alıp 25 yıllık parti çalışanlarını içeri almamışlar. Bugün bunu yapanlar yarın belediyede nasıl kadrolaşacaklar ben biliyorum. CHP’liler o kapıdan zor girer. Yarın Mansur Yavaş Cumhur ittifakı ile işbirliği yaparsa hiç şaşırmam. 2014 yılı sürecini hatırlatırım. Milliyetçilik politikaları ve kutuplaşma siyasetinin sonucu olarak ancak sağ adaylarla seçimler kazanılıyor algısı oturtuldu.

BURSA

CHP Bursa’da tarih yazacaktı ama kişilerin kendi siyasi emellerine kurban gitti. Ben bu seçimin son yapılan il kongresinde çıkan sonuç sonucunda kaybedildiğini söyledim. İsmet Karaca kazanmasında kim kazanırsa kazansın ve Hüseyin Akkuş’la Bursa’yı daha rahat dizayn ederiz diyenlerin kaybıdır. Başta Bozbey olmak üzere Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın hatta Şadi Özdemir ve ilhan Demiröz’ de bu yanlışların içindedir. Sonrada Hüseyin Akkuş ve Orhan Sarıbal Nilüfer üzerinden operasyonu beceremeyince hepsi kavgalı oldular ve seçimlerde adayla İl başkanı birlikte çalışamadılar. Genel Başkanda birkaç gün önce seçim değerlendirmesi yaparken Bursa içimde bir yaradır. Orada eksiğimiz yada hatamız oldu. Kabahat bizim kabahatimizdir dedi. Bunları değerlendireceğiz dedi. Ah Genel Başkanım sakalım yok diye danışmanlarınızı uyarmama rağmen beni dinleseydiniz Bursa yüzde yüz alınırdı. Örgüt başından beri dinlenseydi bugünler yaşanır mıydı oda ayrı tartışma konusu.

Bütün bunlardan sonra her şeye rağmen 2023 için yeni bir hedef vardır ve yeni bir yapılanma zorunluluktur. AKP’nin ülkede hikayesi bitmiştir. CHP ülkeye yeni bir hikaye için umut olmuştur. Bununda yolu yerelden geçmektedir. Belediye Başkanları partiyi yönetmek yerine kendi işlerine bakıp başarı çıkarırlarsa ülke nefes alır. Parti nefes alır. Şimdi Başkanlarda Örgütte Genel merkezde koordinasyon içinde umutları arttırmalı yakalanan bu enerjiyi bütün ülkeye yayarak iktidarın yolu açılmalıdır. Buradan sesleniyorum. Nasıl ki vekil çıkaramadığımız illere vekil tayin ediyorsak Belediye Başkanı çıkaramadığımız illere de başkan görevlendirilsin. Oralar yerelde de boş bırakılmasın. Bazı belediye başkanlarımız bunları ilçe düzeyinde yaptı. Genel başkan belediye başkanları herkesin başkanı olacak dedi. Diğer bir uyarımda bu seçimler CHP’li belediyelerde milat olsun. Önceki dönemlerde CHP’liler örgütler hariç kim varsa belediyede işe alındılar iş verildiler bizleri yaklaştırmadılar. Açıklanan belediye başkanlarına on madde var herkesi kucaklayın diyor ötekileştirmeyin liyakata göre adam alın. Peki işsiz olan danışmanlar için ya da ailesindekiler için istihdam düşüncesi var mı? Yok onun içinde büyüyemiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.