banner30
13 Temmuz 2018 Cuma 10:19
34 Okunma
Eğitim Bir-Sen’den Bakan Selçuk’a ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ilk ziyaret Eğitim Bir-Sen’den geldi. Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu Milli Eğitim Bakanını ziyaret etti.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u ziyaret ettiklerini, hayırlı olsun dileklerini ilettiklerini belirtti. Eğitim ile ilgili sorunlara çözüm önerilerinin dosya halinde Bakan Ziya Selçuk’a iletildiğini belirten Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ALO 147 nin kapatılması için öneride bulunduklarını açıkladı.

ALO 147 KAPATILSIN
Milli Eğitim Bakanı Prof Dr Ziya Selçuk’u Eğitim Bir-Sen Genel Merkez yöneticileri ziyaret etti. Ali Yalçın yaptığı açıklamada “Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu olarak Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’a “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunduk. Sorunlara çözüm önerilerimizi sunduk. Alo 147 kalksın dedik.Hazırlamış olduğumuz raporları kendilerine takdim ettik.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMEN İTİBARI, 3600 EK GÖSTERGE
Eğitim Bir-Sen yöneticileri Bakan Selçuk ile yaptıkları görüşmede öğretmene daha fazla itibar edilmesi ve öğretmenlik mesleğinin itibarını artıracak projelere ağırlık verilmesi, eğitimcilere yönelik şiddetin engellenmesi, sözleşmeli personelin sorunlarının çözülmesi gibi acil meseleler için çalışma ve uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi ve seçim öncesi sözü verilen 3600 ek gösterge müjdesinin verilmesi konularında taleplerini iletti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yapılan hayırlı olsun ziyaretinde Genel Başkan Ali Yalçın, Genel Başkan Yardımcısı (Genel Başkan Vekili) Latif Selvi, teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, Mali İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mithat Sevin, Basın ve İletişim sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Eğitim ve Sosyal İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum yer aldı.

ÖĞRETMENE HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMELİ
Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada “Öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermezsek geleceğimizi kurtaramayız” vurgusu yaparken cehaletin karanlığına mahkûm olmamak için öğretmene şiddetin önüne geçen caydırıcı ve önleyici tedbirlerin zaman kaybetmeden alınması istendi.

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ
Öğretmen performans değerlendirme uygulamasının öğretmenleri ayrıştıracağını, moral ve motivasyonlarını olumsuz etkileyeceğini dile getiren Yalçın, “Eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak, üstelik iş birliğini zedeleyecek performans değerlendirme sisteminin uygulanmayacak olmasının herkesin hayrına olduğuna inanıyoruz. Bununla birlikte öğretmen performans değerlendirme uygulamasının bakanlık gündeminden de çıkarılacağına, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyen bu konunun tamamen kapanacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROYA ALINMALI
Öğretmenlerin bir yerde görev yapmaları ve orada durmaları için teşvik edici yöntemler kullanılması gerektiğini dile getiren Yalçın, sözleşmeli öğretmenlerin durumunu hatırlatarak kadro talebinde bulundu. İstihdamda güçlük çekilen illerde teşvik edici çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Yalçın, “Öğretmenleri, istihdamda güçlük çekilen yerlerde tutmanın yolu cebri değil, cezbedici yöntemlerden geçmektedir. Öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir. İş barışını bozan sözleşmeli istihdamdan vazgeçilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilinceye kadar da eş ve sağlık mazereti giderilmelidir” diye konuştu.

İLKSAN ZORUNLU ÜYELİK
Diplomaya dayalı alan değişikliği bir hak olarak görülmeli hak sahiplerinden esirgenmemeli, Temel liseler ortaöğretimin temeli haline gelmemelidir, Teftiş sistemi rehberliği de içine alacak şekilde adil ve şeffaf olmalı, Rehberlik hizmeti öğretmenlik üzerine değil psikolojik danışmanlık üzerine kurgulanmalı, Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalı; okul esaslı bütçeleme uygulaması getirilmeli, İLKSAN zorunlu üyelik dayatmasına son verilmeli, Proje okulları yeniden ele alınarak amaç ve hedef bütünlüğüne kavuşturulmalıdır, 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitim heveslere değil gerçeklere dayanmalıdır.

Kaynak: Eğitim Radyosu

Son Güncelleme: 13.07.2018 11:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.