DOLLY;  yetişkin bir hücreden klonlanan ilk memeli.

SHREK; kırpılmamak ve özgürlüğü için dağlara kaçan ilk koyun. 

DOLLY, İskoçya’da 1995 yılında bir başka kuzu embriyonundan alınan hücrelerden klonlanarak elde edilen  ilk “Kopya Kuzu’’ ünvanına sahip oldu. Evet… DOLLY, erişkin bir memeliden başarılı genetik kopyalama deneyinin ilk ürünüdür.

DOLLY, Galler dağ koçuyla çiftleştirildi ve yetişkin bir hücreden elde edilen hayvan klonunun normal şekilde üreyebileceğini gösteren toplam 6 kuzu üretti. DOLLY,sadece 6.5 yıl yaşadı ve  akciğer hastalığından öldü.

DOLLY ve SHREK, koyun olmanın ötesinde varlıkları ve yaşamları ile tıp, genetik, sosyoloji vb. konularda bilimin gündeminde yerini almışlardır.

Her şey de bir  istisna olduğu gibi  SHREK adlı  koyunun hikayesini okuduğumda, tüm koyunlara bir başka gözle bakmak istedim. Nasıl ki insanlığın bir SPARTAKUS’u var ise koyunların da bir SHREK adlı bir SPARTAKUS’u var… nasıl..?  diye düşündüğünüzü tahmin ediyorum.

Evet, Koyunların SPARTAKUS'ü  SHREK… kırpılmamak ve özgürlüğü için dağlara kaçıp 6 yıl tek başına yaşayan kahraman isyankar SHREK. Koyunlar aleminin özgürlük sevdalısı SHREK. O, atasözlerimizde ki  tüm düşünceleri yerle bir eden koyun.

Özgürlük meraklısı SHREK,  1999 yılında Yeni Zelanda'daki bir çiftlikte yünleri için beslenen Merinos cinsi bir koyundur. Sürüsünden ayrılarak her türlü engeli aşarak özgürlüğüne doğru koştu. Bu kırpılmaya karşı bir isyan dı. Doğasında sınırsız bir özgürlük hissi vardı.

SHREK, sığındığı mağarada tam 6 yıl geçirdi. Kırpılmadan geçen tam koskoca 6 yıl. Bu süre zarfında yünleri o kadar uzamıştı ki yürümekte zorlanmış ve epeyce de kilo almıştı. Vücudu tam 27 kğ. olduğundan bu ağırlığı taşıyamaz ve de önünü göremez hale gelmişti. Özgürlüğü uğruna belki de yürüyememe sıkıntısına düşecekti.

SHREK,  2004 yılında bulundu. Görüntüsü ile medyanın ve ülkenin gündemine oturdu. Düşmanı olan  kırpma makinesinin önünde kırpılmaya razı geldi. Evet… resmen bir yün yumağı idi. Tam 27 kilo yünü sırtında yıllarca taşımıştı.

Koyun ile ilgili başlıca Atasözlerimiz; ‘’Koyun can derdinde kasap et derdinde.’’,  ‘’Bir koyundan iki post çıkmaz.’’, ‘’Çobansız koyunu kurt kapar.’’, ‘’Her koyun kendi bacağından asılır.’’, ‘’Herkesin aklı bir olsa koyuna çoban bulunmaz.’’  ve  ‘’Koyun gibisin…!!!’’

Son günlerdeki siyasetçilerimizin, politikacılarımızın ‘’ Öküzün trene baktığı gibi bakmak.’’  ve  ‘’ topal ördek ‘’ vb. içinde hayvan figürleri bulunan Atasözlerini kullandıkları dikkat çekicidir.  Bence; siyasetçilerin bu atasözleri kullandıkları yer ve ortamları iyi hesap etmeleri gerekmektedir. Bizleri yönetecek siyasetçilerin sonradan ‘’özür dileme’’ zulmüne kapılmamaları için bu sözlerin anlamını iyi bilmeleri gerekmektedir diye düşünüyorum.   

Özgürlüğü uğruna tüm köleleri örgütleyip  kutsal Roma İmparatorluğu’na karşı savaş aşan gladyatör SPARTAKUS hakkında epeyce bir araştırma yapma fırsatım oldu. Tarih, köleler ve sahipleri ile ilgili bir çok mücadeleye tanık olmuştur. Köleler, canları pahasına savaşmışlar ve özgürlüklerini elde etmişlerdir.

Bir koyunun gladyatör gibi özgürlük mücadelesi vererek kaçması bana çok ilginç gelmiştir. Koyun kelimesi insan zihninde emirlere uyan, yönetilen, mücadele etmeyen, sürü psikolojisi ile hareket eden kısacası biat eden bir hayvan türü olarak görülmüş ve atasözlerimiz deki yerini almıştır.

Koyun gibi olmak, koyun gibi yaşamak daha doğrusu ‘’koyunlaşmanın’’ ülkelerin bağımsızlıklarını ve özgürlüklerini kaybetmeleri anlamına geldiği bilinmelidir. Emperyalizm, ‘’koyunlaşma’’ sürecinde küreselleşme adı altında toplumları ne hale getirdiği bilinen bir gerçektir. Ancak ve ancak ‘’Koyunlaşmadan’’, birey olmanın nimetlerine sahip çıkarak özgürlüğümüze ve medeniyet ülküsüne sahip çıkabiliriz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ece&Sabriye 6 ay önce

Bilgilendirme çok güzel olmuş, bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz. Sevgiler...

Avatar
Arife KOMAN 6 ay önce

Çok güzel bir yazı olmuş... klonlanma... özgür koyun... köleler ve ÖZGÜRLÜK... günümüz siyasetinin söylemiyle, hayvanların yeterince tanınmadığının... dahası, söylemlerin ÖZENSİZLİĞİ... sanırım daha çok örneklerle anlatılmaya çalışılacak bizlere... umarım ANLARIZ!!
Saygılarımla

Avatar
Raji 6 ay önce

Yine, yeniden ...
Harika bir yazı.

Avatar
Ece&Sabriye 6 ay önce

Bilgilendirme çok güzel olmuş, bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz. Sevgiler...

Avatar
Baris 6 ay önce

çok güzel bir yazı !

Avatar
İdris SEVER 6 ay önce

Elinize sağlık.