Ülkemizde doğruları yazmak muhaliflik olarak görülüyor bizde kimilerine göre muhalif olduğumuz için vicdan sahibi olanlardan doğruları öğreniyor ve sizlerle paylaşıyoruz.

Mimar ve Mühendisler Grubu olarak 1996 yılında kurulan sivil toplum kuruluşunun Bursa Şubesinden bazı tanıdıklarımın bana anlattıklarına göre Bursa Büyükşehir Belediyesinde MMG ismi kullanarak milyonları bulan işlerin alındığını ve bazı isimlerden rahatsız olduklarını ilettiler.

Gönderilen bir iletide MMG tarafından aktırılan isimlerin aynı olması dikkatimi çekince araştırmak farz oldu.

Öncelikle Büyükşehir Belediyesi Buralaş AŞ Genel Müdürlüğüne getirilen Mehmet Kürşat Çapar’dan başlayalım kendisi MMG’nin 2016-2017 başkanı, kamuya ait bir şirkette yönetici olmasına rağmen İstanbul’da faaliyet gösteren AVD Teknolojileri şirketinin ortağı.

Rasim Serim Bursa eski MMG Şube Başkanı ve Büyükşehir Belediyesinde yazılım işlerini yapıyor işi tam zamanında teslim etmese de parasını zamanında tam ödeniyor Alinur Aktaş’a yakınlığını biliyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesinde MMG adı kullanılarak oluşturulan çıkar ilişkileri iddialarına yönelik tarafıma gelen iletiyi aynen yayınlıyorum.

“Rasim Serim, Mehmet Kürşad Çapar ve Mehmet Fatih Zeyreli üçü de eski okul arkadaşı ve mmg üyesidir.

Kürşad Çapar Bursa’ya geldiği ilk günün akşamı ördekli de Rasim Serim ile buluşuyor.

Rasim Serim o sıralar Burulaşa BUDO CRM( Müşteri hizmetleri) işini 18000₺ aylıkla yapıyor.

Rasim Serim’in ilk icraatı yeni eleman lazım denilip fiyatı birden aylık 30000₺ ye çıkartmak oluyor. Alınan adam iki ay sonra kayboluyor sonradan Serim’e bir sürü ek işler bilinmeyen fiyatlarla veriliyor.

Hiçbir yönetim tecrübesi olmayan kardeşi Hamza Serim önce Burbak AŞ’ye Genel Müdür sonrasında Kürşad Çapar tarafından Burulaş AŞ’ye Genel Müdür Yardımcısı olarak atanması yapılıyor.

Belediyenin bilgisayar ağı küçük bir alan içerisindeki veya uzak mesafelerdeki bilgisayarların ve iletişim cihazını iletişim hatları aracılığıyla birbirine bağlandığı dolayısıyla bilgi ve sistem kaynaklarının farklı kullanıcılar tarafından paylaşıldığı veri aktarımının mümkün olduğu iletişim işlerini daha önce Bursa firmasının yaptığı Network yönetimi işi arkadaşları Fatih Zeyreli’nin firması Beyaz Net’e veriliyor.

Bursalı firmaya gerekçe olarak sadece biz sizinle çalışmak istemiyoruz deniliyor.

Beyaz net sadece network yönetimi değil network güvenlik işini de alıyor ki mantıken iki işin farklı firmada olması gerekir.

Bütün sistem 500,000 Dolara Beyaz netin bayisi olduğu Fortigate markalı ürünlerle gerek olmadığı halde değiştiriliyor.

Burulaş AŞ’de McAfee anti virüs ve bilgisayar güvenliği yazılımları üreticisi uluslararası anti virüs programları olduğu halde yerli program ek olarak direkt talimatla 200000₺ başlangıç fiyatı ile alınıyor sonrası bilinmiyor.

Burulaş tarafından başarı ile çalıştırılan bilet sistemi Ekent isimli Çalık Holding şirketi ile yaşanan 10 Milyon TL üzerindeki dolandırıcılığa rağmen Kürşat Çapar’ın kararı ile özelleştiriliyor, işi alan Asis firmasına  araçlara kamera konulması işi veriliyor.Firma kamera ve donanımı Kürşad Çapar’ın sahibi olduğu şirketten alıyor.

Güvenlik sağlanmış Burulaş kontrolünde olan bilet sistemi sözde güvenlik ve maliyet gerekçesi ile özelleştiriliyor. Özelleştirmeyi alan firmanın komisyonu günümüzde geçerli olmayan fiyatların çok düştüğü kayseri %0,49 gibi sözleşmeler ve Burulaş’ın güncel maliyetleri ile değil eski sözleşmelerle mukayese ediliyor.

Ismarlama olarak ülkedeki ulaşım şirketlerin parasına sahip olma amaçlı Asis firmasına veriliyor.

Asiz firması 2007 yılında kurularak Asis Elektronik Bilişim Sistemleri A.Ş. olarak faaliyetlerine başlamış. Asis Elektronik, Akıllı Bilet Sistemleri, Otomasyon Sistemleri, Araç Takip Sistemleri, Kartlı Geçiş Sistemleri ve Kişi Sayma Sistemleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürütmekte ve yazılım geliştirmektedir.

Belbim ile ortak düşünülen bu proje İBB yönetim değişikliği ile başarılı olmayabilecek.

Burulaş’ta yöneticilik yapan kişi nasıl kendi şirketini de yönetiyor.

Buski ve Burulaş telsiz ve kamera sisteminin bayisi ve servis sağlayıcısı Tetrabil şirketini 1,3 milyona almayı Kürşat Çapar Büyükşehir Belediye Meclise teklif ediyor.

Gönderilen iletideki işleri incelediğinizde milyonlarca liralık işlerin olduğu görülüyor fakat bu milyonluk işler toplamda dört kişinin etrafında dönüyor, bu arada devamlı şirket isimlerinin değiştirildiğini not düşelim.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin otomasyon ve yazılımlardan ne kadar harcama yaptığına bakınca bu kadar yüklü bir paranın sadece dört noktada dönmesi hayra alamet değildir diye düşünüyor insan.

Gelen iddiaların sadece birinci bölümünü yayınladım genel olarak bilgileri detaylandırdığımızda borç batağında olduğunu bildiğimiz belediyenin görev zararları ile borcunun daha da arttığı görülecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 1 ay önce

Mevcut Yıldırım belediye başkanıda önce Osmangazi Belediyesinden encümen olarak üst sıralara yazılıp Osmangazi Belediyesine encümen ve oradan Büyükşehir Belediyesine sonra Yıldırım ilçe başkanlığına Yıldırımlı makyajı verilerek Yıldırım Belediye Başkanlığına daha önce kimdi diye sorulursa MMG başkan yardımcısıydı

banner35