Siyaset FETÖ/PYD terör örgütünün siyasi ayağına odaklanmış durumda CHP lideri Kılıçdaroğlu “Erdoğan’dır” diyor, Erdoğan ise “Kılıçdaroğlu” diyor.

Türk Devlet çadır devleti değildir işinize geldiğinizde kandırıldık aldatıldık gibi kavramlarla kendinizi temize çıkaramazsınız, suç işleniyor ve siz bilerek susuyorsanız suça ortaksınız demektir kim olursanız olun.

Peki, FETÖ/PYD terör örgütüyle alakalı Bursa ayağında hangi siyasetçiler var?

Bursa basını adli vakalar haricinde bu konuya hiç değinmedi muhalefet ise bu konulara hiç dâhil olmadı herkes üç maymunu oynamaya devam ediyor.

Bursa FETÖ ana davasında toplam 94 sanık vardı tutuklananlar arasında Vali, İl Emniyet Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü ve Defterdar gibi siyasetçiler tarafından Bursa’ya tayin edilen bürokratlar olmasına rağmen tek bir siyasetçinin olmaması ilginç değil mi?

Bursa FETÖ/PYD terör örgütü ile alakalı ana davanın bir numaralı sanığı Bursa Eski Valisi Şahabettin Harput’tu ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarıyken Vali olarak atandı.

Şahabettin Harput’un Bursa’ya Vali olarak atanması 19 Kasım 2007 tarihinde Bakanlar kurulunca yapıldı işte o kararnamede imzası olan devlet yetkililerinin resmi gazetede yayımlanan nüshası.

ATAMA KARARLARI

Karar Sayısı : 2007/12859

Ekli listede görev yerleri ile ad ve soyadları yazılı şahısların karşılarında belirtilen görevlere atanması; İçişleri Bakanlığının 19.11.2007 tarihli ve 17661 sayılı yazısı üzerine, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 6 ncı maddesi ile 23.4.1981 tarihli ve 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 19.11.2007 tarihinde kararlaştırılmıştır.

                                                                                                                                                      Abdullah GÜL

                                                                                                                                                CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

           Başbakan

           C. ÇİÇEK                                     H. YAZICI                               N. EKREN M. AYDIN

Devlet Bak. ve Başb. Yrd.            Devlet Bak. ve Başb. Yrd.          Devlet Bak. ve Başb. Yrd.                    Devlet Bakanı

  M. BAŞESGİOĞLU          K. TÜZMEN                            N. ÇUBUKÇU                             M. ŞİMŞEK

  Devlet Bakanı                Devlet Bakanı                      Devlet Bakanı                             Devlet Bakanı

        

 M. AYDIN                                  M. A. ŞAHİN                        M. Z. ÇAĞLAYAN                         B. ATALAY

Devlet Bakanı V.                    Adalet Bakanı                     Millî Savunma Bakanı V.             İçişleri Bakanı

 A. BABACAN                             K. UNAKITAN                              H. ÇELİK                                 F. N. ÖZAk Dışişleri Bakanı                        Maliye Bakanı                      Millî Eğitim Bakanı  Bayındırlık ve İskân Bakanı

R. AKDAĞ                                 M. H.GÜLER                            N. ÇUBUKÇU                               F. ÇELİK

Sağlık Bakanı                    Ulaştırma Bakanı V.   Tarım ve Köyişleri Bakanı V.  Çalışma ve Sos. Güv. Bakanı

  M. Z. ÇAĞLAYAN                           M. H.GÜLER                               E. GÜNAY                                F. N. ÖZAK

Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı V.

19/11/2007 TARİHLİ VE 2007/12859 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

LİSTE

    ADI SOYADI                              ESKİ GÖREVİ                                YENİ GÖREVİ

    Şahabettin HARPUT                   İçişleri Bakanlığı                              Bursa Valisi

                                                         Müsteşarı                                      

                                                         Vali

  Nihat CANPOLAT                     Bursa Valisi                                     Merkez Valisi

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bursa’da siyasi tablo nasıl şekillendi. Ak Partiden Hayrettin Çakmak, Canan Candemir Çelik, Faruk Çelik, Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Ali Kul, Mehmet Ocaktan, Mehmet Tunçak ve Mehmet Emin Tutan, CHP’den ise Kemal Demirel, Onur Öymen ve Abdullah Özer, MHP’den ise İsmet Büyükataman, Hamit Homriş ile Necati Özensoy milletvekili seçilmişlerdi.

Yerel yönetimlerde ise Ak Partiden Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Osmangazi’de Recep Altepe, Yıldırım’da Özgn Keskin, Yenişehir’de Bülent Hamdi Cingil, Gemlik’te Mehmet Turgut, Gürsu’da Orhan Özcü, İnegöl Alinur Aktaş, İznik’te Kadri Eryılmaz, Keles’te Mustafa Bektaş, Kestel’de Yener Acar, Orhaneli’de İrfan Tatlıoğlu ve Orhangazi’de Yusuf Korkusuz.

“Bursa, Osmanlı'ya başkentlik yapmış, bizim için klasik bir vilayetin ötesinde manevi anlamı olan çok önemli bir yer. Size burayı emanet ediyorum. İlişkilerinizi ve her şeyi bu ölçüye göre düzenleyin. Öyle bir kentte yöneticilik yaptığınızı hiç unutmayın” sözleri dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından göreve getirilen Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’a söylenmişti. O dönem Ak Parti Bursa kaptanlık köşkünde Sedat Yalçın vardı.

CHP’de Nilüfer’de Mustafa Bozbey ve Harmancıkta Ahmet Tufan, ANAP’tan Mustafakemalpaşa’da Hayri Öztetikler ve Mudanya’da Erol Demirhisar. DYP’den Büyükorhan’da Kamil Mehmet Acaroğlu ve Karacabey’de Ergün Koç seçilmişlerdi belediye başkanı olarak.

Bu isimleri neden paylaştım çünkü Bursa FETÖ ana davsının bir numaralı sanığı Eski Vali Şahabettin Harput göreve geldiğinde Bursa’da söz sahibi olan yöneticiler bu seçilmişlerdi.

FETÖ ile mücadele konusunda seçildikleri 2007 tarihinden günümüze kadar hangi açıklamalarda bulundular veya FETÖ ile mücadele konusunda hangi girişimlerde bulundular?

Haput cemaatin 1980 sonrasındaki ilk Valilerinden kritik ilçelerde Kaymakamlık görevi yapmış bir mülkiyeli cemaate göre kıtmir.

Harput göreve başladığında Yeni Şafak gazetesi Bursa muhabiri olarak çalışmaya başlamıştım. Harput ismini ilk 1991 yılında memleketim Bilecik’te duymuştum Hakkâri Valiliğinden Bilecik’e gelmişti.

Bursa’da muhabirliğe başladığımda o dönem Yeni Şafak gazetesi şehir haberleri editörü merhum Kadir Demirel Harput hakkında cemaatin iyi adamıdır ağabeylerindendir demişti.

Harput aleyhine yaptığım ilk haber restorasyon projesindeki yolsuzluk haberiydi ardından gazeteye şikayet etti beni ama ben görevime devam ettim sonrasında proje iptal edildi. İkinci karşılaşmamız Muradiye külliyesindeydi sorduğum sorula cevap veremedi anladım ki Osmanlıcası ve Arapçası yoktu sonrasında bir daha Valilikten davet yollanmadı Yeni Şafak gazetesine.

Harput Bursa’da göreve başladığında cemaat devlet yönetiminde aktif değildi bilinen isimlerin başında iş adamı Sami Şentürk vardı onunda o zamanlar devletle işi yoktu genelde öğrenci yurtları ve kendi işindeydi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise Harput’a oldukça mesafeliydi pek bir araya gelmezlerdi.

O dönem Ak Parti Bursa milletvekili Mehmet Ocaktan ve Faruk Çelik yine mesafeli olanların başında gelirken diğer siyasiler ise durumu idare ediyorlardı zira cemaatin ağırlığı devlet eliyle hissettirilirken Ankara’dan sert rüzgârlar estiriliyordu kimse riske girmedi tek laf etmediler, hatta cemaati ve cemaatçileri kullanıp siyasette ikbal arayan kurnazlar dahi oldu.

Harput öylesine bir yol izledi ki Bursa’da görünüşte gölge il başkanı icraatta ise hep kendi kararlarını kabul ettirmesini bildi ve bürokrasiyi kendi istediği gibi şekillendirdi, kendisine engel gördüğü Hikmet Şahin’den kurtulunca gözünü il Özel İdaresine çevirdi fakat kriz yaşandı.

Şahabettin Harput Bursa İl Özel İdaresinde Genel Sekreter olarak hemşerisi Konya’lı Ali Altuntaş’ın görevde kalmasını istiyordu. Fakat karşısında dönemin İl Genel Meclis Başkanı Nurettin Avcı ve perde arkasında bakan Faruk Çelik vardı istedikleri isim Kemal Demirel’di. Harput’un ısrarı sonuç vermedi Demirel Genel Sekreter olarak atandı. 2012 yılı Şubatında Bülent Arınç’ın desteği ile Demirel görevden alındı yerine Harput’un Müsteşarlığı döneminde sıkı ilişkileri olan o dönem Kızılcahamam sonrasında Gemlik Kaymakamlığı görevine atanan Bilal Çelik getirildi, şuan FETÖ’den tutuklu.

İl Özel İdaresindeki genel sekreter değişikliği FETÖ’nün Bursa’da en büyük operasyonlarının başında gelir. Görünüşte Demirel’in görevden alınmasının asıl hedefinde Faruk Çelik ve Tayyip Erdoğan’a uzanacak bir ihbar ortalığı karıştırır.

Haziran 2009 tarihinde Bursa Jandarmasına gelen bir ihbar İl Özel İdaresi'nde maden ve kum ocaklarına ruhsat verilmesi, para cezası kesilmesi ve cezanın tahsil edilmesi gibi işlemlerde rüşvet karşılığı usulsüzlük yapılıp devletin zarara uğratıldığı iddiaları üzerine operasyon başlattılar.

 Genel Sekreter Kemal Demirel ve çalışanlar tutuklandılar sonrasında hepsi beraat etti unvanlarını geri aldılar onları mahkûm edenler FETÖ’den ya tutuklandılar ya meslekten ihraç edildiler. Harput devlet memurlarının teknik takiple dinlenmesini ve tutuklanmasını jet hızıyla imzalamıştı.

Fakat bu davada önemli bir ayrıntı vardı gözlerden kaçan, Karacabey adı verilen operasyon kapsamında Yeni Şafak Gazetesi sahibi Ahmet Albayrak'ın da ismi geçiyordu ve teknik takibe alınmıştı hem de Başbakan Erdoğan ile birlikte. Bursa özelinde kalacak bir operasyon aslında önce İstanbul sonrasında Ankara’ya uzanacaktı kısacası 17-25 Aralık çok öncesinde Bursa’da başlayacaktı olmadı fakat FETÖ konuyu öylesine gizledi ki kimse aleni dillendiremedi ve olan boş yere cezaevinde yatan Özel İdare çalışanlarına oldu.

Paylaştığımız bilgiler 2007 ve 2009 yıllarına aittir.

 Bursa’nın FETÖ dosyasının 2. bölümünde cemaat nasıl uykudan uyandırıldı ve Harput’un prensleri nasıl ortaya çıktı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35