18 Şubat 2017 Cumartesi 19:07
292 Okunma
TMMOB Bursa: "HAYIR için şimdi görev zamanı"

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Yürütme Kurulu Üyelerinin, de katıldığı TMMOB Bursa Toplantısı’nda, anayasa referandumunda "HAYIR" diyeceklerini kamuoyu ile paylaştılar.

MMO Bursa Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından yapıldı.

Anayasal düzenin değiştirilmesinin amaçlandığı bir referandum sürecine girildiğini belirten Koramaz, “TBMM’de, Meclis İç Tüzüğü ve Anayasa’nın 175. maddesinde belirtilen gizli oy usulünün ihlal edilerek kabul edilen, mevcut Anayasa’nın 58 maddesinin değiştirilmesini, 21 maddesinin yürürlükten kaldırılmasını kapsayan “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, siyasal sistem ve rejimi köklü bir şekilde değiştirici muhtevaya sahiptir” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Anayasa değişikliğinin, dünyada ve ülkemizdeki Anayasa yapım süreçlerinin birikimlerinden ve Anayasal devlet anlayışından da çok uzak olduğunu söyleyen Koramaz, “Bu tür köklü bir Anayasa değişikliğinin, ancak toplumsal meşruiyeti bulunan Kurucu bir Meclis tarafından yapılması gerekir ancak bu değişiklik anayasal geleneklerden kopuk bir biçim ve içerik ile gündeme sokulmuştur. Bu değişiklik, iktidarın, iktidarını kalıcılaştırmak ihtiyacını karşılamak içindir” dedi.

Söz konusu Anayasa değişikliğinin, OHAL ve OHAL kararnamelerinin, olağan Anayasal düzenin, Meclisin ve yargının üzerinde fiili bir üstünlük sağladığı antidemokratik koşullarda dayatıldığını belirten Koramaz, Anayasa değişikliğinin, eşitsiz, adaletsiz, hukuk dışı bir ortamda gündeme geldiğini söyledi.

“Toplumsal muhalefetin baskı ve şiddetle sindirilmeye çalışıldığı, basın-yayın organları ile derneklerin kapatıldığı, gazetecilerin, belediye başkanlarının, milletvekillerinin cezaevlerine kapatıldığı, aralarında yöneticilerimizin ve üyelerimizin de bulunduğu ilerici, demokrat kamu çalışanları ile bilim insanlarının bütün özlük hakları ellerinden alınarak kamudan ihraç edildiği, muhalefetin karalamalara maruz kaldığı, “teröre destekle” itham edildiği antidemokratik koşullarda yapılacak bir değişikliğin meşruiyeti olmayacaktır” ifadelerini kullanan Koramaz, açıklamaya şöyle devam etti:

“1982 Anayasasının sıkıyönetim koşullarında hazırlanıp halkoyuna sunulduğu ve yüzde 92 oranı ile onaylanmasına karşın tarih ve toplum önünde hiçbir zaman meşruiyet kazanamadığı unutulmamalıdır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği-TMMOB içinde bulunduğumuz süreci; Saray-AKP iktidarının Anayasa ve hukuk ihlalleriyle, ülkemizi ve halkımızı kaosa, krize, çatışmalara, kutuplaşmaya yönlendirdiği tehlikeli bir süreç olarak değerlendirmektedir.

En temel ilkeler, Anayasa değişikliğinde bulunmamaktadır.

Egemenliğin kayıtsız koşulsuz ulusta olması ve bu egemenliğin seçimlerle gelen yasama, yürütme, yargı organları ve ilgili kurullar tarafından hukukun üstünlüğü temelinde ve egemenliğin kaynağı olan halk için, ülke, halk, kamu yararına kullanılması, önümüzdeki değişiklik teklifinde yoktur. Yurttaşların temel hak ve özgürlüklerinin güvenceye alınması yoktur. İfade, örgütlenme, basın-yayın özgürlüklerinin güvenceye alınması yoktur.

Anayasaların temel özelliği olan, iktidarların yetkilerinin hukuki bir çerçeve içine alınarak sınırlandırılması, değişiklik teklifinde yoktur. Aksine, yürütme yetkisi, tek başına Cumhurbaşkanında toplanmaktadır.

16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan Anayasa değişikliği, parlamenter temsili demokrasiyi, Meclisin içinden çıkan ve Meclis denetimine tabi Hükümet sistemini, Bakanlar Kurulunu, yargı bağımsızlığını, yasama, yürütme yargı kuvvetlerinin ayrılığını ortadan kaldıran, Meclisin yasama ve denetim yetkilerini elinden alan, kuvvetleri tek yürütme gücü olarak Cumhurbaşkanında toplayan, onu olağanüstü yetkilerle donatan demokrasi dışı özelliklere sahiptir.

Partili Cumhurbaşkanlığını öngören bu rejim/sistem değişikliği, tek kişi diktasını getirecektir.

Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen kişilerin milletvekili, bakan, Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı, Cumhurbaşkanına Meclisi feshetme, bütçe hazırlama, kararname çıkarma, HSK ve AYM üyelerini, büyükelçileri, üst düzey kamu yöneticilerini atama, milli güvenlik politikalarını belirleme, TSK’yı kullanma ve daha birçok yetki tanıyan anayasa değişikliği teklifi, bir dikta rejimi getirecektir.

Bu noktada bilinmelidir ki yürütme güçlerinin tek kişide toplanmasının uzak tarihteki örnekleri mutlakiyetçi, otokratik rejimler; yakın tarihteki örnekleri ise faşist rejimler olmuştur.

Bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları; piyasacı, emek ve doğa düşmanı, laiklik karşıtı düzeni kalıcılaştırılacağı; fiili olarak uygulanan dinci-mezhepçi dikta rejimine yasal statü kazandıracağı; bağımsızlık, cumhuriyet, demokrasi, laiklik bütünlüğüne darbe vuracağı; parlamenter demokrasiyi, yasama, yargı, yürütme erkleri arasındaki denge, fren, denetleme mekanizmalarını, Meclisin yasamaya dair tek ve en üst yetkili organ olma özelliğini, bağımsız yargının varlık koşullarını ortadan kaldıracağı için, topluma dayatılan bu Anayasa değişikliği teklifine “hayır” demektedir, “hayır” diyecektir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği-TMMOB olarak, üyelerimizi ve bütün yurttaşlarımızı bu değişikliğe “Hayır” demeye, reddetmeye, ülkemizin sahipsiz olmadığını göstermeye, demokrasiyi kazanmaya, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik mücadelesini sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Tele16.com / Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner55