12 Nisan 2017 Çarşamba 19:26
128 Okunma
Ceyhun İrgil belgeleri ortaya koydu, gerçek ortaya çıktı

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in İznik Belediyesi'nce göle hafriyat döküldüğü iddialarını sorduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den gelen yazılı cevabı kamuoyuna açıklaması, İznik'te bir büyük tartışmayı da beraberinde getirdi. İrgil'in herhangi bir yorumda bulunmaksızın kamuoyu ile paylaştığı para cezası bilgisi üzerine açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Belediyesi'nin İznik Gölü'nü kirlettiği için Bakanlık tarafından cezai işleme tabi tutulduğunu doğruladı ancak cezaya neden olan işlemin kendisinden önceki belediye başkanı döneminde yapıldığını iddia etti. Sargın bu cevapla da yetinmeyerek, "5 yıl evvel uygulanan bir idari yaptırımı şimdi gündeme getirerek; hesaplanan plan nedir? CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil; yıllar sonra bu cezayı gündeme getirerek yeni bir “Gezi” ortamı oluşturma gayretinde ise; bilmelidir ki; 15 Temmuz gibi bir kahramanlık destanını yazan milletimizin bu şark kurnazlığına prim vermez" diye zehir zemberek suçlamalarda bulundu.

Bu tartışmalar üzerine konuyu araştıran Tele16.com Haber Merkezi, İznik Belediyesi'ne para cezası ile ilgili Dr. Ceyhun İrgil'in verdiği yazılı soru önergesi ile Bakan Özhaseki'nin cevabına ulaştı.
Soru önergesine Bakanlık cevabında, göl kıyısındaki katı atıkların varlığının 18 Mart 2016 tarihinde saptandığı, yazışmalar sonucunda 31 Mart 2016'daki kontrollerde harfiyat vb malzemelerin İznik Belediyesi'nce temizlendiğinin anlaşıldığı açıklanıyor.
Hemen devamında da tarih belirtilmeksizin, "Bursa İl Müdürlüğümüzce İznik ilçesi vahşi depolama alanına İznik Belediye Başkanlığı vidanjörü ile atıksu boşaltımı yapıldığının tespiti üzerine 37.696 TL idari yaptırım uygulanmıştır" deniliyor.

KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRMEK HEPİMİZİN GÖREVİ
CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Başkan Sargın'ın açıklamaları üzerine şu açıklamayı yaptı...
"...İznik Gölü’ndeki kirliliğe ilişkin soru önergemize Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin verdiği yanıttaki “Bursa İl Müdürlüğümüzce, İznik ilçesi vahşi depolama alanına İznik Belediye Başkanlığı vidanjörü ile atıksu boşaltımı yapıldığının tespit edilmesi üzerine 37 bin 696 TL idari yaptırım uygulanmıştır” ifadesini kamuoyuna açıklamamız üzerine İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da söz konusu para cezasının kendi döneminde olmadığını ifade etmiştir.
Eğer bir polemik yaratılmak isteniyorsa bu polemik siyaseten yürütülebilir; ancak bizim şahıslarla alıp veremediğimiz bir durum yoktur. Bundan sonraki tartışma Başkan Sargın ile Bakan Özhaseki arasındadır, Başkan istiyorsa polemiği Bakan’la yapabilir.
Bizim derdimiz İznik halkının daha iyi koşullarda yaşaması, İznik’in tarihi ve çevre değerlerinin ve İznik Gölü’nün korunmasıdır. Ortada kamuoyunu ilgilendiren bir bilgi vardır ve Bakanlığın bize sunduğu bilgiyi iletme görevini elbette yerine getirmemizden daha doğalı yoktur. Sayın Başkan da söz konusu cezanın tarihini vererek Bakanlığın önergemize yanıtına açıklık getirmiştir. Netice itibariyle kamuoyunu bilgilendirmek hepimizin görevidir ve kurumlarla şahısları karıştırmadan bu bilgilendirmeyi yapmak gerekir."

OLAYIN GEÇMİŞİ....
CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in İznik Gölü’ndeki kirliliğe ve İznik Belediyesi’nce göle hafriyat döküldüğü iddialarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İznik Belediyesi’ne 37 bin 696 TL ceza kesildiğini kaydetti. İznik Gölü ve çevresinde inceleme ve denetimlerin yapıldığını belirten Özhaseki, CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in “İznik Belediyesi’ne göle hafriyat dökmesi karşısında yaptırım uyguluyor musunuz? Verilen para cezası var mıdır?” sorusuna verdiği yanıtta şu ifadelerde bulundu:
“Bursa İl Müdürlüğümüzce, İznik ilçesi vahşi depolama alanına İznik Belediye Başkanlığı vidanjörü ile atıksu boşaltımı yapıldığının tespit edilmesi üzerine 37 bin 696 TL idari yaptırım uygulanmıştır. Bursa ilinde altyapı yönetimi Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü uhdesindedir. İznik Gölü’ne etkisi olan İznik ilçesinden kaynaklanan genelde foseptiklerde biriktirilen evsel ve kentsel nitelikli atıksular 2015 yılı mayıs ayından itibaren BUSKİ Genel Müdürlüğü İznik Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra deşarj edilmeye başlanmıştır. Atıksu arıtma tesisi, 8 bin 800 metreküp/gün kapasiteye sahip olup membran filtre teknolojisiyle ileri arıtma gerçekleştirilmiştir.”

BAŞKAN SARGIN NE DEMİŞTİ?
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İznik Belediyesi'nin İznik Gölü'nü kirlettiği için Bakanlık tarafından cezai işleme tabi tutulduğunu doğruladı ancak cezaya neden olan işlemin kendisinden önceki belediye başkanı döneminde yapıldığını vurguladı. Sargın adına gönderilen açıklama şöyle: "10 Nisan 2017 tarihinde CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İRGiL tarafından yapılan açıklama ile İznik Gölü’ndeki kirlilik ve İznik Belediyesi’nce göle hafriyat döküldüğü iddia edilerek İznik Belediyesi’ne Çevre Cezası kesildiği yönünde bazı gazete, internet haber siteleri ve sosyal medyada haberler yer almıştır. Konuyla ilgili İznik Belediyesi’ne resmi bir tebligat olmamıştır. İznik Belediyesi çevre konusunda sadece 20 Ekim 2012 tarihinde idari yaptırıma tabi tutulmuştur. Sansarak Mahallesi yolu üzerinde Vahşi Atık Depolama Sahası’nda yapılan vahşi depolama sebebiyle 20 Ekim 2012 tarihinde idari yaptırım uygulanmıştır. Devlette devamlılığın esas olduğunu göz önüne alarak İznik Belediyesi’nin 5 yıl önce cezai işleme tabi tutulmasını kabul ediyoruz. Fakat işin bir de siyasi boyutu var ki; zaten Sayın Milletvekilimiz Ceyhun İRGİL beyefendi de işin siyasi boyutu ile ilgileniyor. Öncelikle belirtmek isterizki; Söz konusu idari yaptırım bir önceki döneme ait bir idari yaptırımdır. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimi ile Belediye Başkanı değişmiş ve yeni bir yönetim anlayışı ortaya konulmaya başlanmıştır. 2 Nisan 2014 tarihinde görevi devralan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın; yıllarca Çevre İl Müdürlüğü Personeli olarak görev yapmış akabinde Bursa İl Çevre Müdürlüğünde Mali ve İdari İşler Müdürlüğü görevinde iken emekli olmuştur. Belediye Başkanımız Osman Sargın çevrenin ve çevreciliğin tam merkezi olan bir kurumda yıllarca görev almış ve yine bu kurumdan emekli olmuştur. Sayın Milletvekilimiz en tabi hakkı olan TBMM’de soru önergesi yerine Belediye Başkanımızı bizzat arayarak çevre konusunda bilgilenebilirdi. Ve bu arayış karşılıklı diyalog ortamını da güçlendirebilirdi. 5 yıl evvel uygulanan bir idari yaptırımı şimdi gündeme getirerek; hesaplanan plan nedir? CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İRGİL; yıllar sonra bu cezayı gündeme getirerek yeni bir “Gezi” ortamı oluşturma gayretinde ise; bilmelidir ki; 15 Temmuz gibi bir kahramanlık destanını yazan milletimizin bu şark kurnazlığına prim vermez. Referandum sürecinde İlçemiz Tacir Mahallesindede hanım kardeşlerimizi “kanser taraması” diyerek yanıltmaca ile toplayıp referandum da hayır kampanyasını anlatan CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İRGİL’in bu seferki sözde çevreci yanıltmasına şaşırmadık."

BAKANLIK NE DEDİ (Belge)

Tele16.com / Haber Merkezi

Son Güncelleme: 12.04.2017 23:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35