27 Ocak 2017 Cuma 14:03
Akademik Odalar'dan 'Stadyum açıklaması

BAOB’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Şimşek, “Atatürk Stadyumu Meydanı ve Parkı düzenlemesinin gösteriminin yapıldığı haliyle hayata geçirilmesini ve yerel yönetimlerde benzer yaklaşımların devamını istiyoruz. Kentin beklentilerine uygun şekilde ilerleyen projenin takipçisi olacağız ve ortaya çıkabilecek olası sıkıntılara kentimiz için, kentimiz adına, müdahale etmekten geri durmayacağız” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, Peyzaj Mimarları Odası Bursa Temsilcisi Necla Yörüklü Kaplan, Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Eralp Atabek, Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresini Koruma ve Yaşatma Derneği  (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı, Sivilay Derneği Başkanı Okan Aras, Nilüfer Kent Konseyi temsilcisi Kemal Yavuz’un yanı sıra CHP Bursa İl Sekreteri Muharrem Or, CHP Bursa İl Disiplin Kurulu Üyesi Bünyamin Yiğit ve Mimar Melih Türa’nın katıldıkları basın toplantısında Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek şu açıklamayı yaptı;

“2009 yılından başlayarak Bursa’nın merkezindeki en büyük yeşil alan olan Kültürpark’a bitişik Atatürk Stadyumu ve Çevresi, belediye yönetimlerince halka sorulmadan, günün moda deyimi ile ‘çılgın proje’lere kurban edilmek istenmiştir. Sivil toplum kuruluşları, akademik odalar, taraftar dernekleri ile eski sporcuların, uyarı ve önerileri dikkate alınmaksızın yol alınmaya çalışılmıştır.

Atatürk Spor Salonu, Yüzme Havuzu ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın mülkiyetinde olan bu alan, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri spora tahsis edilmiştir. Sadece futboldaki Türkiye Şampiyonluğu, milli maçlar değil, atletizm, boks, jimnastik gibi diğer spor dallarının karşılaşmalarını da yaşamış olan Atatürk Stadyumu, kent belleğinde silinmez izlere sahiptir.

Lisesi, Stadyumu, diğer spor yapılarıyla ve İpekiş Fabrikası temelinde harcıyla Atatürk adını yaşatan bir Cumhuriyet Aksı olarak tanımladığımız bu alan için yapılan hukuksal mücadelede bilirkişi raporları ve mahkeme kararları, iddialarımızı ve haklılığımız kanıtlamıştır. Olmazsa olmaz kamuoyu destekli bu mücadelenin sonunda Bursalının beklentilerinin dikkate alındığını görmek mutluluk vermiştir. Çirkin eklentilerden kurtulup, Şeref Tribünü, atletizm pisti ve çimlerine Bursaspor’un Türkiye Şampiyonluğu işlemiş yeşil sahasının korunarak Stadyum çevresinin Kültürpark’la bütünleşmesi yoluna girildiğini düşünmekteyiz. Bu gerekliliğin geç de olsa kenti yönetenlerce kabul görmüş olmasından dolayı sevinçliyiz. Özellikle Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından projenin mutlak surette yarışma ile elde edilmesi gerekliliği dile getirilmiş ve proje elde ediliş yöntemi tartışmalı olsa da, ortaya konulan yaklaşımda kent açısından önemli bir kazanım sağlanacak gibi gözükmektedir.

Yine de bu Cumhuriyet Aksı’nda ve çevresinde yer alan Türkiye Sanayi Tarihi bakımından önemli özelliklere sahip İpekiş ve Tolon Fabrikaları’nın acele yıkımına göz yuman ya da yıkan bir yönetim anlayışının bulunması nedeniyle Atatürk Stadyumu projesinin vaat edildiği şekliyle sonuca ulaşmasını umuyor, ancak şüphe etmekten de geri duramıyoruz. Kenti yönetenler, Bursa’yı pazarlanacak bir “marka” olarak görseler de, bu projenin Bursa’nın kent kimliğine katkısıyla Türkiye’ye örnek olması açısından ne denli önemli olduğunu dileriz yakın gelecekte kavrayacaklardır.

‘Atatürk Stadyumu Meydanı ve Parkı’ düzenlemesinin gösteriminin yapıldığı haliyle hayata geçirilmesini ve yerel yönetimlerde benzer yaklaşımların devamını istiyoruz. Kimi yapıların kendilerini oluşturan betondan, demirden, taştan, tuğladan çok daha öte anlamlar barındırdığını, oradaki anıların ve yaşanmışlıkların, kenti kent yapan en önemli değerlerden olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Şimdilik önerilerimize ve kentin beklentilerine uygun şekilde ilerleyen projenin takipçisi olacağız ve ortaya çıkabilecek olası sıkıntılara kentimiz için, kentimiz adına, müdahale etmekten geri durmayacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, söz konusu alan için olumluya dönen yaklaşımını tüm şehre yayılması dileğiyle desteklediğimizi kamuoyuna saygı ile sunarız.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.