18 Mart 2018 Pazar 08:40
245 Okunma
Bursalı mehmetçik Çanakkale’nin kaderini etkiledi

Mustafa Emre ÖZGEN / Tele16.com

Komutanlığını Yüzbaşı Hasan Tahsin Bey’in yaptığı Bursa Seyyar Jandarma Taburu, dört bölükte yaklaşık 1000 erden oluşmaktaydı. Üçte ikisinin jandarma eri olduğu taburda geri kalanlar Bursa’nın çeşitli yerlerinden gelen yedek personelden meydana geliyordu.

Yüzbaşı Hasan Tahsin komutasındaki tabur Gelibolu’ya ulaştıktan sonra 3. Kolordu emrine girdi. İlk vazifeleri ise Ece Limanı’ndan Teke Burnu’na kadar olan sahili gözetleme ve örtme görevi oldu. Daha sonra düşmanın Kumtepe’ye çıkarma yapması ihtimaline karşı Esat Paşa’nın emriyle Karatepe’ye gönderildiler.

KRİTİK SAVUNMADA BÜYÜK ROL ALDILAR

Bursa Seyyar Jandarma Taburu, 26 Nisan günü Seddülbahir’e çıkan İngilizler karşısında 26. Alay’ın Alçıtepe önünde kurdukları savunma hattında görev aldı. 26. Alay emrinde Kirte, Kerevizdere ve Eskihisarlık tepesinde Fransızlara karşı cephe savaşı gerçekleştirdiler. Düşman birliklerinin 24 Nisan 1915 sabahı Arıburnu ve Seddülbahir sahillerine çıkarma yaptığını Başkomutanlık Karargahı’na bildiren ilk birlik Bursa Seyyar Jandarma taburu olmuştur.

Girdikleri muharebelerde büyük kayıplar veren tabur, bölük seviyesine düştü. Bu nedenle ikinci hatta çekilerek Domuzdere-Kerevizdere kıyı hattında gözetleme görevini yerine getiren Mehmetçik, bir müddet sonra kurulan Anafartalar Müfrezesine dâhil olarak Karakol Dağından Mestan Tepeye kadar olan sahil şeridinin savunmasında görev aldı. İngilizleri ateş hattına alan Bursalı askerler, düşmanı Anafarta önlerinde oyalayarak Teke-Kavak Tepe hattının düşman eline geçmesine engel oldu.

MUSTAFA KEMAL ETKİSİ

Mehmetçiğin Kocaöimen ve Conkbayırı mevkilerindeki savunmasını aşamayan düşman kuvvetleri, Suğla sahilinden çıkarma yaparak Kireçtepe doğrultusunda yürüyüşe geçti. Bu gelişme karşısında Anafartalar Grubu Komutanı Miralay Mustafa Kemal tarafından, Gelibolu Jandarma Taburu, 31 Alayın iki taburuyla oluşturulan özel görev birliğiyle Bursa Seyyar Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Tahsin Bey komutasında Kireçtepe ile îsmailoglu Tepesi arasındaki bölgeyi savunmak amacıyla görevlendirildiler.

Birlik,  9 Ağustostan 15 Ağustos’a değin durmadan gemilerden yapılan topçu destekli saldırılarla 400’e yakın şehit vermesine rağmen düşmanı püskürtmeyi başardı. Bursalı Mehmetçik, savaşta kritik bir başarı kazanmış ve büyük bir kahramanlık örneği gösterdi. Anafartalar Grubu Komutanı Albay Mustafa Kemal Kireçtepe’de durumun önemli hale gelmesiyle 16 Ağustosta 5. Tümen Karargahı’nın bulunduğu Turşunköy’e giderek harekatı bizzat yönetti.

TÜRKLERİN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KABUL ETTİLER

Kireçtepe muharebesinde başarı sağlayamayan İngiliz General Stopford bu vesile ile görevden alındı. İngiliz ordusunda büyük tepki yaratan bu durum, peş peşe istifaların gelmesine neden oldu. Kireçtepe taarruza geçmesi istenilen General Hamilton bir raporunda askerin durumuyla ilgili bilgi verdikten sonra “Bütün Hakikati size tamamen açık olarak bildirmeyi çok doğru buldum” diyerek Türklüğün üstünlüğünü kabul eden şu ifadeleri kullandı; “Çok cesur harbeden ve iyi sevk ve idare edilen asil Türk Ordusu’nun karşısında bulunuyoruz.”

O ANIT BÖYLE YAPILDI!

Şehit olan arkadaşları anısına geride kalan gaziler top mermi kovanlarını üst üste koyup Çanakkale’deki ilk şehitlik anıtını yaptı. Şehitlik, savaş sürerken yapıldı. Anıtın hemen önünde oldukça zor okunan şekilde şöyle yazmaktadır;

“5. Fırkaya mensup 11.Topçu alayı 1. Bölük / 11.Topçu alayı 1. Bölük / 2. İstihkam Taburu 3. Bölük / 3. İstihkam Taburu 2. Bölük / Gelibolu Jandarma Taburu / 1.Piyade Alayı / 19. Piyade Alayı / 127. Piyade Alayı / 17.Piyade Alayı 1. Tabur / 39. Piyade Alayı 1. Tabur’un şehitleri, olarak bir ifade yer alır. Bir mezar taşında da “Gelibolu Jandarma Taburu Şehitleri 1331” yazmaktadır. Şehitlikte yer alan kitabede “6/8 Ağustos 1915’te Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburları’nın kahramanca çarpışan 3 bölüğü, iki tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını korumuştur.”

Anıtın yapıldığını duyan Mustafa Kemal birliği burada ziyaret etmiş ve şehitliğin önünde bilinen o fotoğraf çekildi

2015 YILINDA YENİLENDİ

Uzun yıllar gündeme gelmeyen anıt, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı olan 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendi ve ziyarete açıldı. Bu büyük kahramanlığı gösteren Bursalı şehitlerimize vefa göstermek, Çanakkale ziyaretlerimizde onların da şehitliğine giderek aziz ruhlarına dua etmek, hepimizin asli görevi olmalıdır.

Kaynak; Bursa’da Zaman Dergisi, https://goo.gl/C961tn

Tele16.com / Haber Merkezi

Son Güncelleme: 18.03.2018 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner55