06 Temmuz 2017 Perşembe 11:51
100 Okunma
BİLDEF Sivil Topluma Destek İstedi

BİLDEF genel başkanı Mustafa Dursun yaptığı konuşmada; Sivil Toplum Kuruluşları günümüz toplumlarının önemli bir gerçeğidir. Ortak değerlerin güçlendirilmesi, ekonomik refahın yükseltilmesi, kültürler arası anlayışın oluşturulması, toplumsal adaletin derinleştirilmesi, fırsat eşitliğinin geliştirilmesi gibi konuları kendilerine görev edinmiş STK’lar, daha iyi toplum idealini hayata geçirmek için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu gaye ile devlet ve hükümetimizin STK’ların yanın da olduğunu görmek istiyoruz.dedi.

GELİŞMİŞ TOPLUMLARDA STK’LAR DESTEKLENMEKTEDİR

Gelişmiş toplumlarda Sivil toplum örgütlerinin ana unsurlar olduğunu belirten Mustafa Dursun. Sosyal, ekonomik, politik, kültürel ve hayatın bir çok alanında varlıkları görülmektedir, aynı zamanda değişimin lokomotiflerini oluşturmaktadırlar.

Sivil toplum örgütlerinin kamusal karar alma mekanizmalarına katılımları sağlanarak sivil toplumun etkisi artırılmış, sivil diyaloğun geliştirilmesi teşvik edilmiştir.

Hatta STK’lar devletin geri çekildiği kamusal mal ve hizmet üretimi alanlarında devlete alternatif ya da onu tamamlayıcı bir rol üstlenmişlerdir. Bir anlamda kamu hizmetlerinin görülmesinde devlete ortak olmuşlardır.

 STK’ların gücünü keşfeden gelişmiş toplumlar, STK’lardan korkmak ve onları bastırmak yerine, onları ciddi mali desteklerle teşvik etmektedirler. Neredeyse tüm gelişmiş ülkelerde STK’ların en temel finansman kaynağı, devletten aldıkları yardımlardır.

Bu amaçla STK fonları kurularak giderlerinin çoğu bu fonlardan karşılanmakta ve hatta bu fonlarla STK’lar giderlerinin yanı sıra önemli bir gelir de elde etmektedirler diyerek, artık hükümetimizin de bu anlamada bir adım atması gerektiğini ifade etti

STK FONU KURULMALIDIR.

Gelişmiş toplumlarda olduğu gibi Sivil Toplum Örgütleri için bir fon kurularak STK’ların bu fondan faydalanması sağlanmalıdır. Kira, su, elektrik, kültürel etkinlikler vb. gibi giderlerin bu fondan karşılanması gerekir.

Böylelikle devlet Sivil Toplum Örgütlerinin kendi faaliyetlerini daha rahat yerine getirebilmelerine imkan vermelidir.

BİLDEF Olarak STK’ların son yıllarda devletin geri çekildiği kamusal mal ve hizmet üretimi alanlarında devlete alternatif ya da onu tamamlayıcı bir rol üstlenebileceği düşüncesindeyiz diyen Başkan Mustafa Dursun, artık STK’ların günümüzde kamu ekonomisinin bir aktörü konumun da olmaları gerekir. Bazı sendikalara sağlanan imkanların Bizim gibi güçlü sivil toplum örgütlerine de tanınması gerektiğinin altını çizdi.

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN DESTEK SÖZÜ

Ziyarette söz alan Ak Parti Milletvekili Muhammed Müfit Aydın biz Ak Parti olarak her zaman STK ların yanın da olduk, STK larla birlikte istişareler ediyoruz, sırtımızı her zaman millete dayayarak siyaset yapıyoruz. Gücümüzü her zaman sizlerden alıyoruz. Bu gün burada sizlerle olmamız da bunun bir kanıtıdır.

15 Temmuz hain darbe girişiminde STK ların ve milletimizin gücünü bir kez daha hem bizler hemde tüm dünya görmüştür.

Evet STK lar ile ilgili belirttiğiniz eksiklikler muhakkak vardır. Mali yardımlardan istenildiği ölçüde faydalanılmadıkları kanaatindeyim. Yeni dönemde inşallah bunu da düzelteceğiz dedi.

Ak Parti Milletvekili Bennur Karaburun da Bu konunun takipçileri olacaklarını yeni dönemde bununla ilgili bir önergeyi meclise sunacaklarını ifade ederek STK’ların bizim bir parçamız olduklarını ifade etti

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.