banner30

BRUNO;  İnancı uğruna savaşan, af dilemeyen ve ölüme kahramanca giden bilim insanı.

GALİLEO; ölüm korkusu sebebiyle düşüncelerinden vazgeçip,  Kilise’den af dileyen bilim insanı.

GALİLEO; modern fiziğin babası. Fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir çok çalışma yaptı. Üç kuyruklu yıldızın keşfedilmesi, güneş merkezli astronomi fiziği üzerine yaptığı çalışmaları, kiliseye ters düşünce çeşitli baskılarına uğramış, dışlanmıştır. GALİLEO 1632‘de yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı kitabı ve  fikirleri ile suçlanarak Engizisyon Mahkemesine çıkarılarak idam cezasına çarptırılmış, kiliseye ters düşen bilimsel fikirlerinden vazgeçtiğini söyleyerek, idam cezası ev hapsine çevrilmiştir. GALİLEO, 1632 tarihinde mahkeme boyunca 3 odalı bir evde ağırlanmış ve kendisine bir de hizmetçi tahsis edilmişti.

BRUNO;  İtalyan filozof, rahip, gökbilimci ve Rönesans felsefesini biçimlendiren filozofların en önemlilerinden biridir ve şairdir. Evrenin sonsuz olduğunu, evrenin birliği ilkesini de benimser ve bu evrende dünyadan başka birçok gezegenin bulunduğunu ortaya koymuştur.  1576 yılında Roma’da daha 28 yaşında iken sapkınlık, dinsizlik suçlarından dolayı hakkında dava açıldı. Dinsizlik ile suçlandığı için hiçbir yerde kalıcı olarak yaşayamadı, sürekli gezdi, düşüncelerinde ısrar etti.  Engizisyon baskısından kurtulmak için Roma'ya ardından Kuzey İtalya'ya kaçtı ve sürekli  yer değiştirmek zorunda kaldı.

Görüşleri,  Roma Katolik Kilisesi ile ters düştüğü için Engizisyon Mahkemesinde yargılanıp din  sapkını ilan edilmiştir.  8 yıl süren hapis hayatı ve işkenceler onu düşüncelerinden geri döndürmedi. Ona, iddialarını reddetmesi ve suçlarını kabul etmesi durumunda Kilise tarafından affedileceği söylense de BRUNO, GALİLEO'nun aksine düşüncelerinden vazgeçmektense ölmeyi tercih etmiştir.  Mahkeme salonunu terk ederken ‘’ Siz ve ben,  tersini söylesek de o dünya yine hareket ediyor.’’ sözü ile tarihe geçmiştir.    

Engizisyon Mahkemesi tarafından yapılan büyük işkencelerden sonra 1600 tarihinde Roma’da Çiçek Tarlası Meydanı’nda kazığa bağlandı önce  dilini kestiler Bruno’nun bir daha konuşmasın, insanların zihnini zehirlemesin diye, sonra da odunları dizdiler etrafına ve de diri diri yaktılar…!!!

BRUNO,  işkence görmesine karşın, düşüncelerinden, fikirlerinden, inandıklarından zerrece ödün vermedi, karanlığın aydınlığa çıkması için kendini ateşe vermekten çekinmedi.  

BRUNO’dan tam 33 yıl sonra aynı fikirleri savunan 69 yaşındaki bilim adamı  GALİEO engizisyonda kullanılan aletlere bakıp düşünüp korkmuş ve  tüm savunduklarından bir  çırpıda vazgeçmiş Katolik Kilisesi’nden af bile dilemiştir…

Kısaca, korkak GALİLEO,  kahraman, onurlu BRUNO’nun yerine tarihte ön plana çıkmıştır… Tarihte düşünce özgürlüğü adına önder olan kişilerden birisi de diri diri yakılan ama düşüncesinden, ödün vermeyen bir  yiğit kişidir  BRUNO…  Ya  GALİLEO…  Ölüm korkusu onu af dilemeye kadar götürmüştür…   

Üstün zekaları, öğrenme ve öğretme arzuları ile felsefe, bilim dünyamıza imza atan bilim insanlarının çoğu, ne yazık ki tarih boyunca işkenceler, zulümler   görmüş ve  öldürülmüşlerdir.. Bu insanlar inançları ve düşünceleri uğruna tarihte yerlerini almışlardır, bunlardan bazıları ;  PİSAGOR, COPERNİCUS, NEWTON, TESLA, BACON, SOCRATES, WİLLİAM,  ARİSTOTELES, BRUNO, WYCLİFF .

BRUNO’nun meşhur sözleri  ;   

"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."

‘’Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmî akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım. ‘’

İnsanlığın aydınlanmasını için savaşan BRUNO, tarihin her dönemimde insanların karanlıkta kalmalarını isteyen resmi tutucu görüşün savunucusu otorite tarafından yok edilmiştir.  "Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz"  sözü ile kilise,  ona yaptığı haksızlık için kendini hiç bir zaman affettiremeyecektir…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat korkusuz 12 ay önce

Yay ne kadar geriye giderse okumuzda o kadar ileri gider, bilgi ne kadar derinse yorumda o denli zengin olur.

Avatar
Levent Karaoğulları 12 ay önce

Tansel bey yazılarınız harika tebrik ediyorum..

Avatar
Tezcan 12 ay önce

Süpersin Tanser abim iyiki seni tanimişşim

Avatar
Ahmet Çavuşoğlu 12 ay önce

Harikasın, canım kardeşim...

Avatar
İdris SEVER 12 ay önce

Avrupa dinci yobazlardan kurtulup bilimin değerini anladıktan sonra gelişmiştir. İnsanlık, hayatı pahasına doğru bildiklerinden ödün vermeyen kahraman bilim insanlarına çok şey borçludur. Elinize sağlık Tansel Bey...

Avatar
Göksel Saylı 12 ay önce

Demokrasi, bedel ödeyen milletlere özgü bir yönetimidir. Bedel ödenmeksizin demokrasiye kavuşmak hayal ile avunmaktır.

Avatar
Gülseven SAYLI 11 ay önce

Tebrik ederim. Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.