Bursa Büyükşehir Belediyesinin sinekle mücadele için yaptığı ilaç alım ihalesi tek firmanın girmesiyle yapıldı.

Ticarette aynı işi yapan kimseler ya da kuruluşlar arasındaki daha iyiye ulaşma, daha iyi sonuç alma mücadelesine rekabet deniyor tabi özel sektör açısından ama kamuda durum farklı.

Nasıl mı?

Kamu kurumlarının son yıllardaki alımlarında dikkat çeken bir detay var özellikle tek ithalatçı firmalardan alınan malzemeler.

Eğer bir kamu kurumu aldığı ithal malzemeyi tek ithalatçı firmadan alıyorsa yaptığı ihaleye tek firma giriyor demektir kısacası adrese teslim yasal vurgun.

Sayıştay’ın Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu’nda “Kamu İdareleri Tarafından Yapılan İhalelerde Rekabeti Sınırlayıcı Hususların Bulunması” başlıkları altında mevcut yönetimin bazı şirketlerin sahip olduğu ithalat ruhsatlarından dolayı rekabetin ortadan kalktığı kısacası adrese teslim ihalelerin yapıldığı vurgulandı.

Kamu İhale Kanunu’nun “Temel ilkeler” başlıklı maddesine göre hazırlanan raporlarda “Denetimlerde, kamu ihale mevzuatındaki sınırlamaların ötesinde, isteklilerin ihalelere katılımını sınırlayacak şekilde bilgi ve belge istenilmesi, ‘benzer iş’ tanımının ihale konusu işe göre dar tutulması, ihaleye katılabilmek için belli makine, teçhizat ve ekipmanın istekliye ait olma koşulunun aranması, ihale dokümanını oluşturan belgeler arasında çelişkiler olması ve özellikle anahtar teslim götürü bedel teklif alınan yapım işlerinde uygulama projelerinde eksikliklerin bulunması gibi hususlar tespit edilmiştir. Söz konusu durumların ihalelere geniş katılıma engel olmak suretiyle rekabeti sınırladığı değerlendirilmiştir” denilmektedir.

Sayıştay istediği kadar ihalelere dönük raporlar açıklamış olsun ve kayıt altına alsa da sonuçta kamu yöneticileri yine bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

Bir örnek verecek olursak geçtiğimiz günlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi böcek ilaçlamasıyla alakalı olarak ilaç alımı ihalesi gerçekleştirdi 2020 yılı için toplamda yaklaşık olarak 5,5 Milyon TL ‘lik ilaç alımı yapıldı.

2020 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı içersinde 17 ilçede çevre sağlığı vektör mücadelesi ve zararları için yapılacak mücadelede kullanılacak biyosidal ürün alım işi olarak yapılan ihaleye sadece bir firmanın girmesi rekabet açısından sizce uygun mu?

Teknik şartnameye baktığınızda uygun çünkü Büyükşehir’in almak istediği ilacı sadece ihaleye giren firma ithal ediyor tabi bu ihale sadece ilaç alım işi.

Ayrıca bu ilacı uygulama işi tecrübesi olmamasına rağmen 2019 yılı Nisan ayında iş ile ilgili yetki evrakları olduğu için el değiştirilmiş bir firmaya verildi, firma ortaklarına bakınca neden verildiği hemen anlaşılıyor.

Büyükşehir belediyesi ilaçlama işini kendisi yapabilecek teknik donanımına sahipken neden ihaleye çıkma ihtiyacı duydu dersiniz? Cevap ilaçlama ihalesinin alan firmanın ortaklarında yatıyor zira bu şahıslar Bursa’nın bilmediği ama bazı belediye başkanlarının bildiği isimler.

Yakın zamanda ilaçlama ihalesi var daha önceden şuan ki ilaçlama işini alan firmayı yazmıştım görülecek ki yine aynı firma 2020 yılı ilaçlama işini alacaktır.

Tabi tüm bu ihalelerin hukuki dayanağı var, 5393 sayılı belediye kanunu 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 6360 sayılı kanun 4734 sayılı ihale kanununa göre yapılıyor işin püf noktası teknik şartname içine konulan maddeler.

Teknik şartnameye konulacak tek bir madde istediğiniz kadar firmayı saf dışı bırakabiliyor ve milyonluk işler bir firmaya yasal zorunluluklardan verilebiliyor böyle olunca yasal itirazında bir hükmü olmuyor.

2009 yılında Bursa Büyükşehir, Karacabey, Gürsu, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, İznik ve Kestel Belediyesi'nde çalışan toplam 39 kişiyi sinek ilacı alımıyla ilgili olarak gözaltına alınmıştı.

Şimdi sormak isterim sinek veya böcek ilaçlaması için alınan ilacın Türkiye’de alternatifleri var mı?

Varsa sizin aldığınız bedeller arasındaki fark ne kadardır?

Konuyla alakalı olarak birden fazla firmadan bilgi aldım neredeyse tamamı Büyükşehir Belediyesinde yapılan ilaç alım ihalesinden haberdarlar ve gülerek cevap verdiler sorularıma iyi mi?

Genel görüş teknik şartnamede alınmak istenen ilacın tarifinde yatıyor ve Türkiye’de tek firma ithal ediyor bu ilacı başka yerde yok ayrıca belediye ihalede rekabeti sağlamadığı için ister istemez ihaleye tek firma katılıyor her şey hukuksal diyorlar. Peki, farklı ilaçlarla bu iş olmaz mı diye sorduğumuzda o zaman çok sayıda firma katılırdı ihaleye cevabını alıyoruz.

Bursa belediyesi tarafından alınan ilaç elbette halkın sağlı için önemli fakat yerli ve milli üretimlerin tercih edilmesi gerekmez mi?

Alınan ilacın alternatif yerli üretimleri var ve aradaki farklar oldukça fazla ama tercih bu yönde yapılmış neden?

Ankara’da para aramaya çalışan sayın yöneticimiz sadece belediyenin yaptığı ihalelerde teknik şartnameleri rekabeti göz önünde bulundurarak hazırlatırsa Ankara’dan gelecek paraya ihtiyaç kalmadan hizmetlerini rahatlıkla yapar diye düşünüyorum.

Örneğin aynı ilaç alım işi daha önceden 2017’de yaklaşık maliyet 3.385.00 TL olarak açıklanırken ihalede fiyat 2.232.000TL düşmüş, 2018 yılında ise 2.772.000 TL’den 1.548.000TL’ye 2019 yılında 2.985.000 TL’den 2.304.000 TL’ye düşmüş ve alımlar geçekleştirilmiş.

2020 yılı için ise 4.050.000 TL yaklaşık maliyet açıklanırken alıcı firma 4.032.000 TL teklif vererek ihaleyi almış. Aynı firma yine tek girdiği ihalelerde 834.000 TL maliyete 810.000 TL- 736.000 TL maliyete 727.000 TL teklif vererek yine ihale almıştır kısacası rekabet yok şeffaflık yok yerli üretimi kollamak yok.

Hal böyle olunca yapılan ihale adrese teslim oluyor hem de yasal yoldan.

 Yersen tabii.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35